Pielgrzymka bez piwa i bielizny

TVP nie zrezygnuje z nadawania reklam w czasie pielgrzymki Benedykta XVI, ale będzie je selekcjonować - podaje Rzeczpospolita.

Przy transmisjach nie zobaczymy reklam podpasek, papieru toaletowego i spotów opartych na erotycznych skojarzeniach - zapewnia gazeta.

Telewizja publiczna będzie relacjonować majową wizytę Benedykta XVI w Polsce. Wcześniej przejrzy reklamy, jakie w tym czasie będą puszczane na antenie. - Reklamy nie będą się pojawiać bezpośrednio przy transmisjach z uroczystości liturgicznych, ale przy innych programach - tłumaczy Zbigniew Badziak, dyrektor Biura Reklamy TVP. Żeby oddzielić bloki reklamowe od transmisji religijnych, telewizja stosować będzie "bufory". To znaczy np., że najpierw pokaże studio, w którym komentatorzy będą rozmawiać o pielgrzymce, a dopiero po nim blok reklamowy. Jednak nie wszystkie firmy będą mogły zareklamować w nim swoje produkty.

Biuro reklamy TVP poinformowało klientów i agencje reklamowe, że z uwagi na szczególny charakter wydarzenia będzie dokonywało "szczególnie starannego i selektywnego doboru spotów reklamowych" do bloków poprzedzających transmisje i tuż po nich.

TVP zdecydowała, że nie pojawią się wtedy reklamy piwa i browarów (łącznie z informacjami o sponsorowaniu przez browary imprez masowych), produktów higieny intymnej (podpaski, wkładki higieniczne, papier toaletowy), bielizny osobistej, środków antykoncepcyjnych (w telewizji można reklamować jedynie produkty bez recepty, czyli np. prezerwatywy), a także materiałów wybuchowych i łatwopalnych.

Do listy dodano też reklamy, które nie tylko ze względu na zachwalany produkt, ale także na treść lub formę "mogłyby kolidować z podniosłym charakterem transmitowanych uroczystości". O jakie reklamy chodzi? - Na pewno te ze śmiałymi elementami erotycznymi, bazujące na skojarzeniach seksualnych. Albo te zawierające elementy przemocy lub niewłaściwych zachowań - tłumaczy Badziak.

- Będziemy przekonywać klientów, by w tych dniach całkowicie wycofali spoty z podtekstem erotycznym - mówi Badziak.

TVP jest pewna, że reklamodawcy posłuchają. - Przy okazji poprzednich pielgrzymek reklamodawcy zrozumieli nasze zastrzeżenia. Emisja w tym czasie kontrowersyjnej reklamy mogłaby przynieść w odbiorze widzów więcej szkody niż pożytku - wyjaśnia dyrektor.

O tym, czy daną reklamę dopuścić w czasie pielgrzymki do emisji czy nie, będzie decydować komisja kolaudacyjna biura reklamy TVP. Do jej składu (językoznawca, prawnik) dołączy przedstawiciel redakcji katolickiej i Komisji Etyki TVP. Żeby komisja miała czas na ocenę reklamy, agencje będą musiały przesłać ją do TVP kilka dni wcześniej, niż robią to zazwyczaj.

Wpływy z reklam emitowanych w czasie pielgrzymek to duże pieniądze. Relacje z ostatniej podróży Jana Pawła II do Polski w 2002 r. oglądało nawet 10 mln osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg