Benedykt XVI odbędzie Wizytę Apostolską do Polski od 25 do 28 maja br. W czasie pobytu w naszym kraju Ojciec Święty odwiedzi 6 miast, odprawi 2 Msze dla wiernych, wygłosi 7 przemówień i 2 homilię, w sumie spędzi w naszym kraju 81 godzin.
Wystąpienia będą wygłaszane w języku polskim. Ojciec Święty wypowie kilka początkowych zdań, dalszą część odczytywać będzie prałat. Obrzędy eucharystyczne odbywać się będą w języku łacińskim. Papież odprawi 3 Msze św., z czego jedną prywatną w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich.
Największe spotkania z Benedyktem są zaplanowane na Placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie 26 maja odprawi Mszę św. i wygłosi homilię oraz na krakowskich Błoniach, gdzie odprawi Mszę św. 28 maja.
Z pewnością bardzo dużo osób będzie uczestniczyło w spotkaniu z młodzieżą, które zaplanowano w sobotę, 27 maja na krakowskich Błoniach. Ponadto Benedykt XVI spotka się z przedstawicielami różnych stanów: kleru, seminarzystów, życia konsekrowanego, ruchów katolickich, czy mieszkańcami Wadowic.
Specjalne spotkania odbędzie z prezydentem Lechem Kaczyńskim i przedstawicielami rządu, parlamentu oraz władzy sądowniczej.
Z pewnością ważnym punktem papieskiej pielgrzymki będzie spotkanie ekumeniczne w kościele pw. św. Trójcy w Warszawie.
Papież odwiedzi też rodzinne miasto Jana Pawła II - Wadowice oraz trzy sanktuaria: Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej i Miłosierdzia Bożego w ſagiewnikach, a także katedrę na Wawelu.
Uwagę świata zwróci wizyta papieża-Niemca w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Ojciec Świety spędzi w Polsce 4 dni i 3 noce: pierwszą w siedzibie Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, pozostałe dwie w Domu Arcybiskupów w Krakowie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.