Solidarność Kościoła z prześladowanymi za wiarę wyraził Benedykt XVI podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież nawiązał do konsystorza, podczas którego 24 marca wykreował 15 nowych kardynałów. Wśród nich była liczna grupa Polaków, którzy przybyli na uroczystości wręczenia kardynalskich insygniów metropolicie krakowskiemu, kard. Stanisławowi Dziwiszowi.
Drodzy bracia i siostry, Konsystorz, który odbył się w ubiegłych dniach w związku z nominacją piętnastu nowych kardynałów, był intensywnym kościelnym przeżyciem, które pozwoliło nam zakosztować duchowego bogactwa kolegialności, spotkania wśród braci pochodzących z różnych stron, zjednoczonych jedną miłością do Chrystusa i Jego Kościoła. Przeżyliśmy w pewien sposób rzeczywistość pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej, skupionej wokół Maryi, Matki Jezusa oraz Piotra, ażeby przyjąć dar Ducha i zobowiązać się do głoszenia Ewangelii na całym świecie.
Wierność temu posłannictwu aż po ofiarę z życia jest cechą wyróżniająca kardynałów, jak o tym świadczy ich ślubowanie i jak to symbolizuje purpura, która ma kolor krwi. Zrządzeniem Opatrzności Konsystorz odbył się w dniu 24 marca, kiedy wspominaliśmy misjonarzy, którzy w minionym roku polegli na polu ewangelizacji i na służbie człowiekowi w różnych stronach ziemi. Konsystorz stanowił okazję, by poczuć się jak nigdy blisko tych wszystkich chrześcijan, którzy cierpią prześladowania za wiarę. Ich świadectwo, o którym dowiadujemy się każdego dnia, a przede wszystkim ofiara tych, którzy zostali zabici, służy naszemu zbudowaniu i pobudza nas coraz bardziej szczerego i wielkodusznego ewangelicznego zaangażowania. Moją myśl kieruję w sposób szczególny do tych wspólnot, które żyją w krajach, gdzie wolności religii brakuje lub mimo iż jest zagwarantowana na piśmie, podlega ona w rzeczywistości licznym ograniczeniom.
Przesyłam im serdeczną zachętę do zachowania w cierpliwości i miłości Chrystusa ziarna Królestwa Bożego, które nadchodzi, owszem, jest już na świecie. Wszystkim, którzy pracują na służbie Ewangelii w tak trudnych warunkach pragnę wyrazić najgorętszą solidarność w imieniu całego Kościoła, a jednocześnie zapewnić o mojej codziennej pamięci w modlitwie. Kościół postępuje w historii i szerzy się na ziemi; towarzyszy mu Maryja, Królowa Apostołów. Podobnie jak w Wieczerniku, Najświętsza Panna stanowi zawsze dla chrześcijan żywą pamięć o Jezusie. To Ona ożywia ich modlitwę i ze szczególnym upodobaniem opiekuje się tymi chrześcijańskimi wspólnotami, które borykają się z największymi trudnościami i cierpieniem.
[Po modlitwie Anioł Pański:]
(po polsku) Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków, zwłaszcza przybyłych na konsystorz. Mamy piętnastu nowych kardynałów. W ich gronie jest wasz rodak, metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Polecajmy ich Bogu, by byli wiernymi stróżami wiary i obyczajów, godnymi świadkami Chrystusa i Ewangelii. Niech Bóg wam błogosławi
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.