Przetłumaczymy papieża na czasy współczesne

Plany warszawskiego Centrum Myśli Jana Pawła II w wywiadzie dla Życia Warszawy ujawnia jego nowo powołany dyrektor dr Piotr Dardziński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dyrektor Dardzinski wyjaśnia, że Centrum w mniejszym stopniu będzie muzeum, choć takie elementy też się tu znajdą.

Bardziej zależy nam na projektach intelektualnych, skierowanych do ludzi interesujących się życiem i działalnością papieża - mówi. - Także do tych, którzy cenią wartości społeczne, jakimi kierował się papież – miłość bliźniego i szacunek dla odmienności, w oparciu o prawdy wiary. W uproszczeniu, chcemy przejąć pałeczkę od Ojca Świętego, promować wartości, którymi kierował się Kościół i świat w czasie jego pontyfikatu. Chcemy też tłumaczyć papieża na współczesność w oparciu o jego dzieła.

Powstanie ekspozycja multimedialna, z wykorzystaniem technik telewizyjnych, pokazująca miejsca ważne dla papieża. Będzie można oglądać materiały telewizyjne z jego pielgrzymek, opowieści ludzi, którzy znali go z Wadowic i poznawali później, na kolejnych etapach życia. Centrum będzie rozszerzało działalność stypendialną. Warszawa przyznała niedawno 500 stypendiów im. Jana Pawła II uczniom i studentom. W przyszłym roku chcemy włączyć do tego programu cudzoziemców, doktorantów i pracowników naukowych.

Dardziński zaprosił warszawiaków do Pałacu Kultury na spotkanie 1 kwietnia, w trakcie którego wysłuchać będzie można wykładów o nauczaniu papieża i spotkać się z ludźmi, którzy z Karolem Wojtyłą pływali na kajakach.


Siedzibą papieskiego centrum będzie prawdopodobnie część kamienicy przy ul. Foksal 11. Po odbudowie Pałacu Saskiego tu przeniesie się instytut. Rocznie placówka będzie kosztować miasto kilkaset tysięcy złotych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg