Kalwaria Zebrzydowska: Nowy punkt papieskiej pielgrzymki?

Delegacja Stolicy Apostolskiej, której celem jest przygotowanie majowej pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Polski, 11 stycznia 2006 roku w godzinach wieczornych wizytowała sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na czele delegacji stoi Alberto Gasbarri, który aktualnie odpowiada za przygotowania do zagranicznych wizyt Ojca Świętego. Członkiem delegacji watykańskiej jest także ks. Andrzej Koprowski SJ, obecnie dyrektor programowy Radia Watykańskiego.

Watykańscy goście oraz członkowie polskiej delegacji zwracają uwagę, że pielgrzymka Ojca Świętego do Polski, odbywać się będzie prawdopodobnie szlakiem Jana Pawła II, stąd przypuszcza się, że Papież przybędzie też do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, z którym Jego wielki poprzednik związany był od swego dzieciństwa i w którym odprawił swoją ostatnią Mszę św. na ojczystej ziemi w 2002 roku oraz wypowiedział swoje ostatnie "Totus Tuus" przed obliczem Kalwaryjskiej Madonny.

W Kalwarii delegacja watykańska, której towarzyszyli członkowie polskiej rządowo-kościelnej komisji przygotowującej pielgrzymkę Benedykta XVI, wizytowała kaplicę Matki Bożej Kalwaryjskiej, bazylikę oraz krużganki klasztorne. Przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk poprowadził krótką modlitwę w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI. Ze strony polskiej rządowo-kościelnej komisji Kalwarię wizytowali m.in. bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski i bp Józef Guzdek z archidiecezji krakowskiej a stronę rządową reprezentował m.in. wiceminister MSWiA Władysław Stasiak.

Wnioski z wizytacji kolejnych miejsc delegacja Stolicy Apostolskiej przedstawi Ojcu Świętemu i jego otoczeniu. W oparciu o ten materiał Stolica Apostolska opracuje ostateczny program wizyty Benedykta XVI w naszym kraju. Z Kalwarii Zebrzydowskiej delegacja watykańska udała się do Krakowa.

«« | « | 1 | » | »»