Do refleksji na temat relacji między muzyką i liturgią, a także do stałego czuwania "nad praktyką i eksperymentami, w nieustannym porozumieniu z konferencjami episkopatów" zachęcił Benedykt XVI.
Papież wystosował krótkie przesłanie do uczestników sympozjum zorganizowanego na ten temat przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, które odbywa się obecnie w Watykanie.
W przesłaniu Papież podkreślił, że spotkanie to "wypełnia wolę czcigodnego Papieża Jana Pawła II, który w liście wydanym z okazji stulecia motu proprio «Tra le sollecitudini» prosił Kongregację o zwrócenie większej uwagi na obecność muzyki sakralnej w liturgii". "Podejmując prośbę mego umiłowanego Poprzednika pragnę zachęcić miłośników muzyki sakralnej do dalszego podążania ta drogą" - napisał Benedykt XVI.
W sympozjum, które odbywa się w nowej auli synodu w Watykanie, udział biorą m. in. ks. Marco Frisina, dyrektor orkiestry i chóru diecezji rzymskiej, prof. Martin Baker z katedry w Westminsterze, ks. Louis-André Naud z Québeku i ks. Jean-Marie Bodo z archidiecezji diecezji Yaounde w Kamerunie.
Motu proprio "Tra le sollecitudini" na temat reformy muzyki kościelnej wydał w 1903 r. św. Pius X
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.