Benedykt XVI modlił się przy grobie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej dziękował Bogu za owoce Jego życia i posługi.
. Rano w grotach watykańskich odprawiono polską Mszę św. o rychłą beatyfikację i kanonizację Sługi Bożego Karola Wojtyły. Przy jego grobie w tych dniach modlą się tysiące ludzi z całego świata.
- Jan Paweł II przeszedł przez życie uwielbiając Boga i dobrze czyniąc ludziom. Każdy z nas ma Mu za co dziękować – mówił podczas porannej Eucharystii ks. Grzegorz Kaszak. Rektor Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie, który przewodniczył koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów Mszy, przypomniał prośbę Jana Pawła II „by modlić się za Niego po śmierci”.
„Dziś, gdy nasze myśli i nasze serca skupione są na naszych bliskich zmarłych, gromadzimy się u grobu umiłowanego papieża Jana Pawła II", powiedział we wprowadzeniu do mszy ks. Kaszak. W homilii podkreślił, że po śmierci Jana Pawła II z większą odwagą oczy naszej duszy skierowane są ku górze, skąd oczekujemy wsparcia i obrony. - Jesteśmy głęboko przekonani, że On jest obecny wśród nas i że nam z nieba błogosławi. Przychodzi do nas w pozostawionym przez siebie pięknym i pełnym mądrości słowie, które nadal pozostaje w chwilach trudnych wsparciem i pewnym drogowskazem wskazującym wśród wielu dróg tę jedyną, właściwą prowadzącą do nieba – mówił ks. Kaszak. Wskazał zarazem, że Papież przeszedł przez życie, uwielbiając Boga i dobrze czyniąc ludziom. - Miał szczególny dar, obdarowywania bliźniego. Każdy z nas ma za co dziękować Janowi Pawłowi II - mówił w homilii Rektor Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie. Nawiązując do testamentu, w którym Jana Paweł II prosi „o to, co dla Niego najważniejsze, czyli Msze św. i modlitwy” ks. Kaszak podkreślił, że ta prośba jest dla wierzących bardzo ważna i „biada nam gdybyśmy o niej zapomnieli”. Eucharystia była sprawowana o rychłą beatyfikację i kanonizację Sługi Bożego Karola Wojtyły. Nawiązując do tej intencji ks. Kaszak powiedział:”pagniemy aby Twoje relikwie, doczesne szczątki, jak najrychlej mogły spocząć na polskiej ziemi, tej Twojej ziemi. Byśmy mogli otoczyć je należną czcią i aby ciągle nam przypominały o Twoim pełnym ożywczego ducha, przepięknym nauczaniu”.
W intencji szybkiego wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II proszono także w modlitwie wiernych. Modlono się także za Benedykta XVI, o moc i dary Ducha Świętego potrzebne w posłannictwie utwierdzania braci w wierze. Pamiętano także o Polsce, prosząc za „członków nowo zaprzysiężonego rządu, o prawość myślenia i postępowania, o odważne działania na rzecz najbardziej potrzebujących”.
Liturgia zakończyła się złożeniem biało-złocistych chryzantem i zapaleniem znicza na grobie Jana Pawła II. Modlono się by „kwiaty i palący się znicz były dla przechodnia znakiem nieprzebranej miłości, jaką żywi do Jana Pawła II cała Polska”. Proszono także za wszystkich zmarłych. Uroczystego charakteru nadały liturgii polskie pieśni w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Rzeszowskiego. Szczególnie wzruszający był moment kiedy stojący przy grobie Jana Pawła II chórzyści zaintonowali pieśń do słów C. K. Norwida. Kiedy w krypcie rozbrzmiewały słowa: Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba.... Tęskno mi, Panie... w oczach uczestników liturgii widać było łzy wzruszenia. Marta Wierzbieniec, Rektor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego podkreśliła, że „ten śpiew wyrażał wszystko to, czego nie potrafią wypowiedzieć ludzkie słowa”.
Uczestniczący w liturgii o. Czesław Drążek SJ podkreślił, że „przy grobie Ojca Świętego wszystko mówi, że chrześcijanin nie zna śmierci. Zna tylko życie. Życie na ziemi i życie w Bogu w wieczności”. Przypomniał zarazem, że modlitwa w Dzień Zaduszny u grobu Papieża miała szczególny charakter, ponieważ dokładnie 59. lat temu na Wawelu w krypcie świętego Leonarda ks. Karol Wojtyła odprawił swą Mszę Prymicyjną. O. Drążek przypomniał słowa Jana Pawła II, który kiedyś powiedział, że „długie lata był biskupem, obecnie jest papieżem, ale dla niego najważniejsze jest to, iż jest kapłanem i może codziennie sprawować Mszę świętą.”
Po wzruszającej liturgii uczestniczący w niej pielgrzymi mogli modlić się w ciszy u grobu Jana Pawła II. Wiele osób dotykając prostej nagobnej płyty miało łzy w oczach. Pielgrzymi składali na grobie zdjęcia swych bliskich i powierzali Papieżowi intecje z jakimi przybyli do Rzymu. Obok kilkudziesięciu polskich kapłanów, w liturgii uczestniczyły siostry zakonne oraz polscy pielgrzymi. Liturgia zakończyła się przed godziną 8. Ponieważ na placu przed Bazyliką Watykańską trwały przygotowania do audiencji generalnej i wstęp do grot watykańskich był zamknięty, służby porządkowe pozwoliły Polakom na wyjątkowo długą modlitwę. Jeden z nich podkreślił, że zawsze w Dzień Zaduszny pielegrzymował na groby krewnych, teraz przyszedł się modlić na grobie bliskiego, gdyż jak dodał, za takiego uważa Jana Pawła II. Był dla nas przewodnikiem na na drogach wiary – mówił – teraz się modlimy by dostąpił chwały nieba.
Część pielgrzymów, w tym chór Uniwersytetu Rzeszowskiego, wzięła udział w audiencji generalnej. Pozdrawiając Polaków Benedykt XVI przypomniał, że ” dzisiaj wspominamy w modlitwie wszystkich wiernych zmarłych, naszych bliskich. Wspominamy także Jana Pawła II. W rocznicę święceń kapłańskich i dnia Patrona Sługi Bożego dziękujemy Bogu za owoce Jego życia i posługi”. Zwyczajem Jana Pawła II wieczorem Benedykt XVI zszedł na modlitwę do grot watykańskich, gdzie pochowani są jego poprzednicy na Stolicy Piotrowej. Najpierw Papież modlił się przy grobie świętego Piotra, a następnie, po odprawieniu Liturgii Słowa przy ołtarzu w krypcie, zatrzymał się na chwilę przed grobem Piusa XI. Potem klęcząc modlił się długą chwilę przed prostym nagrobkiem Jana Pawła II. Benedykt XVI modlił się również przy grobach innych papieży, a następnie udał się na znajdujący się na terenie Watykanu niemiecki cmentarz. Papieżowi towarzyszyli między innymi: gubernator Państwa Watykańskiego – kard. Edmund Szoka, ceremoniarz papieski abp Piero Marini oraz osobisty sekretarz ks. Georg Gaenswein.
Ze względu na papieską wizytę w grotach watykańskich, która miała charakter ściśle prywatny podziemia bazyliki św. Piotra zamknięto dla pielgrzymów wczesnym popołudniem.
Msze św. o rychłą beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II są w tych dniach sprawowane szczególnie często. 3 listopada o 7:00 rano Eucharystii przewodniczyć będzie prał. Sławomir Nasiorowski z watykańskiego sekretariatu stanu. 4 listopada, wspomnienie św. Karola Boromeusza w specjalnej Mszy uczestniczyć będą pielgrzymi z Gdańska, którzy już 26. raz pielgrzymują do Watykanu z okazji Imienin Ojca Świętego.
Tradycyjnie polskie Msze św. odprawiane są przy grobie Jana Pawła II w każdy drugi dzień miesiąca oraz w każdy czwartek o 7:00 rano.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.