Nadzieje na pełną jedność Kościoła w Chinach oraz życzenia rozkwitu wspólnot kościelnych w tym kraju - znalazły się w specjalnym liście, jaki ojcowie synodalni wystosowali do czterech chińskich biskupów, którzy nie mogli przybyć do Watykanu na synod.
Jest to odpowiedź na list jaki chińscy hierarchowie skierowali do uczestników XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat Eucharystii. Odręcznie pisane przesłanie skierował do chińskich biskupów także Benedykt XVI, jednak jego treści na razie nie ujawniono.
„Wasza nieobecność podczas prac synodalnych sprawiła nam wielką przykrość. Pragnęliśmy spotkać się z wami i wysłuchać na żywo dziejów waszego pełnego cierpienia acz owocnego doświadczenia kościelnego. Choć okazało się to niemożliwe, zapewniamy was, że zarówno wy, jak i cały Kościół w Chinach jesteście w sposób szczególny obecni w naszych sercach i modlitwach” – piszą do chińskich biskupów ojcowie synodalni.
W swym przesłaniu informują, że w centrum refleksji synodalnej znalazła się tajemnica Eucharystii. Podkreślają, że właśnie poprzez Eucharystię, która jest źródłem i szczytem życia i misji Kościoła my wszyscy jesteśmy złączeni z Chrystusem i Kościołem powszechnym. Za to wszystko – piszą ojcowie synodalni - pragniemy wspólnie z wami oddać cześć przedwiecznemu Ojcu, dawcy wszelkiego dobra: z Jego serca płynie ta miłość, która rozlewa się w nas przez Ducha Zmartwychwstałego Pana, a która czyni z nas „jedno serce i jednego ducha” (Dz 4,32).
List kończy się życzeniami, by wszystkie wspólnoty kościelne w Chinach rozkwitały w słuchaniu Słowa, w sprawowaniu Tajemnicy Paschalnej i w szlachetnej służbie braciom. Ojcowie synodalni podkreślają, że w tych życzeniach zawiera się gorące pragnienie jak najszybszego znalezienia sposobu na bardziej widzialne ukazanie pełnej jedności. - Najświętszej Maryi Pannie, Matce Kościoła zawierzamy te pragnienia, którym towarzyszy gorąca modlitwa całego Kościoła – te słowa modlitwy kończą list ojców synodalnych do chińskich biskupów.
Przesłanie zostało zredagowane po łacinie. Podpisali je: przewodniczący delegowani obrad synodalnych, kardynałowie: Francis Arinze, Juan Sandoval Íñiguez, Telesphore Placidus Toppo oraz sekretarz generalny synodu abp Nikola Eterović.
Do tej pory nie ujawniono treści listu, który dotarł do Watykanu z Chin 6 października. Wiadomo tylko, że list pisany był po łacinie i chińscy biskupi przepraszali w nim Benedykta XVI i ojców synodalnych za to, że nie mogli przybyć na synod. Wyrazili też nadzieję na szybkie nawiązanie relacji dyplomatycznych między Chińską Republiką Ludową, a Stolicą Apostolską. List w imieniu trzech pozostałych biskupów podpisał bp Lucas Li Jingfenga z diecezji Fengxiang w Chinach.
Ojciec Święty mianował na synod czterech biskupów z Chin kontynentalnych. Anthony Li Duan, arcybiskup Xi'an i Aloysius Li Jin Luxian, biskup Szanghaju są oficjalnie uznawani przez chińskie władze komunistyczne jako członkowie tzw. Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, utworzonego w 1957 r. Formalnie nie utrzymuje ono kontaktów ze Stolicą Apostolską i nie uznaje Papieża za głowę Kościoła. Obaj hierarchowie są bardzo sędziwi, bp Jin Luxian ma 89 lat, a bp Li Duan 78 lat. Dwaj pozostali nominaci: Lucas Li Jingfeng (81 lat) z Fengaxiang (prowincja Shaanxi) i Joseph Wei Jingyi (47 lat) z Qiqiharu (Mongolia Wewnętrzna) należą do Kościoła "nieoficjalnego"; ten pierwszy dopiero niedawno uzyskał uznanie władz państwowych, a drugi w ogóle nie jest jeszcze uznany.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.