Rozstrzygnięto konkurs na upamiętnienie na pl. Piłsudskiego w Warszawie papieża Polaka.
Zwyciężył klasyczny pomysł. Pokonał m.in. odważny projekt zagospodarowania podziemi.
Zamiast klasycznego pomnika upamiętniającego Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego stanie kolumnada symbolizująca pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Umieszczona będzie w miejscu ołtarza z 1979 r.
Wygrał projekt symbolicznej bramy triumfalnej w kształcie kolumnady. Stanie we wschodniej części placu, w miejscu, gdzie w 1979 roku podczas pierwszej pielgrzymki do Polski mieścił się papieski ołtarz.
Kolumny jak pielgrzymki
– Mój projekt jest pomnikiem zwycięzcy. Przecież to właśnie od pamiętnej mszy na pl. Piłsudskiego zaczęły się przemiany w Polsce – tłumaczy laureat pierwszej nagrody architekt Antoni Kaliszewski. Projekt przygotował razem z żoną Barbarą i Bohdanem Napieralskim.
Dziewięć kolumn ma symbolizować kolejne pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Natomiast dodatkowe dwie – pierwsza i ostatnia, oznaczają wybór papieża Polaka, oraz – jego śmierć i powołanie do świętości.
Nad kolumnami będzie wyryty słynny cytat „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Kolumny będą jakby wspierać poszczególne wyrazy, dlatego odległości między nimi są uzależnione od liczby liter. Powtórzenie „Tej ziemi” będzie napisane tzw. solidarycą, czyli charakterystyczną czcionką Solidarności. Między ósmą a dziewiątą kolumną pojawi się papieski krzyż – pastorał.
Przeniosą marszałka
Według zwycięskiego projektu przeniesiony będzie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Stanie przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Zmieni się też wschodnia pierzeja pl. Piłsudskiego. Projektanci zaproponowali przesunięcie ul. Moliera o kilka metrów w kierunku Krakowskiego Przedmieścia i schowanie jej w tunelu. Od strony biurowca Metropolitan i hotelu Sofitel (dawnej Victorii) pojawi się szpaler zieleni.
– Plusem zwycięskiej koncepcji jest łatwość jej realizacji – podkreśla Michał Borowski, naczelny architekt miasta. – Mam nadzieję, że obiekt stanie do kwietnia 2006 r. – mówi Robert Draba, wiceprezydent stolicy. Projekt wpisuje się w plan zagospodarowania pl. Piłsudskiego i będzie pasował do Pałacu Saskiego (ma być odbudowany), który również będzie mieć kolumnadę.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że sąd konkursowy do każdego z 38 projektów miał zastrzeżenia. Chciano nawet zakończyć konkurs bez wytypowania zwycięzcy. Ale ostatecznie zdecydowano się na wybór najmniej kontrowersyjnego rozwiązania. Zwycięzcy mają m.in. dopracować rzeźbę kolumn oraz zmienić umiejscowienie pastorału.
Docenione podziemia
Drugą nagrodę zdobyli architekci z grupy projektowej SiT. Zaproponowali upamiętnienie Jana Pawła II w podziemiach pl. Piłsudskiego. Przez otwór do miejsca pamięci wpadałoby światło naturalne. Sztuczne wydobywałoby się z wnętrza wieczorami. Przyznano też trzy wyróżnienia. Wszystkie prace można oglądać na II piętrze biurowca Metropolitan do końca października.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.