Watykan: Benedykt XVI wręczy nagrodę im. JPII

Stefan Wilkanowicz oraz bp Vaclav Maly odbiorą nagrodę z rąk Ojca Świętego 16 października w Watykanie.

Uroczystość wręczenia Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II odbędzie się w Pałacu Apostolskim, bezpośrednio po spotkaniu Papieża z wiernymi na Anioł Pański. W uroczystości wezmą udział również członkowie Kuratorium Nagrody z jego przewodniczącym kard. Franciszkiem Macharskim, oraz przedstawiciele władz samorządowych Oświęcimia i Małopolski, a także Hanna Suchocka, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej.

Oświęcimska Nagroda Praw Człowieka przyznana została po raz pierwszy. Nadawana jest ona za zasługi dla krzewienia idei i dla obrony praw człowieka. Jej ustanowienie ma być wyrazem wdzięczności za rolę, jaką odegrał Jan Paweł II w zmaganiu o prawa człowieka w Polsce i na świecie. Papież wiedział o planach powołania nagrody i zgodził się na nadanie jej swojego imienia. Motto Nagrody brzmi: „Tylko miłość jest twórcza” i zostało zaczerpnięte z wypowiedzi św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Inicjatorem Nagrody jest Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, zaś na czele kuratorium odpowiedzialnego za to przedsięwzięcie stoi kard. Franciszek Macharski. W skład Kapituły, która wyłoniła pierwszych laureatów wchodzą m.in.: Mary Robinson (była prezydent Irlandii, Wysoki Sekretarz ONZ ds. Praw Człowieka), Władysław Bartoszewski (były szef MSZ RP, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata), Imre Kertesz (węgierski pisarz, laureat Nagrody Nobla), Sergiej Kowaliow (obrońca praw człowieka), Desmond Tutu (honorowy arcybiskup anglikański Cape Town, RPA; laureat pokojowej Nagrody Nobla).

Oświęcimska Nagroda Praw Człowieka im. Jana Pawła II, została ustanowiona w celu utrwalenia i upowszechnienia papieskiego orędzia o pokoju i prawach człowieka, które po raz pierwszy zostało przedstawione światu przez Jana Pawła II w Oświęcimiu 7 czerwca 1979 r., podczas Jego pobytu na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przesłanie tamtego historycznego wystąpienia Ojca Świętego zostało podjęte przez obywatelską instytucję naukową - Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, a poprzez samą Nagrodę powinno stać się ono najważniejszym świadectwem dzieła, jakie dla promocji idei praw człowieka, a zwłaszcza dla ich odnowienia na fundamencie humanizmu i „cywilizacji miłości” stworzył Jan Paweł II - „papież praw człowieka”.

Nagroda ma charakter honorowy, a tytuł „laureata Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II” służy wskazaniu współczesnemu światu osób, które istotnie przyczyniają się do realizacji w praktyce papieskiej filozofii praw człowieka, a także kontynuacji i twórczemu rozwinięciu dzieła Jana Pawła II na różnych obszarach aktywności ludzkiej.

Laureatów tegorocznej edycji Nagrody wyłoniła Kapituła, która rozpoczęła prace w roku 2003, bezpośrednio po uzyskaniu akceptacji Stolicy Apostolskiej dla nadania Nagrodzie imienia Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama