USA: Papież przed sądem? Nie

Rząd USA poinformował sąd w Teksasie, że papieżowi Benedyktowi XVI przysługuje immunitet w procesie, w którym jest on oskarżony o spiskowanie w celu ukrycia molestowania seksualnego trzech chłopców w seminarium duchownym w Teksasie - pisze Associated Press, powołując się na akta sądowe.

Z akt tych wynika, że zastępca prokuratora generalnego Peter Keisler oświadczył, iż papieżowi przysługuje immunitet jako głowie państwa watykańskiego. Dodał, że zgoda na postępowanie sądowe wobec niego byłaby "nie do pogodzenia z interesami polityki zagranicznej USA".

Prawnicy Benedykta XVI zwrócili się do prezydenta USA George'a W. Busha o ogłoszenie immunitetu dla papieża w procesie, w którym jest on oskarżony o spiskowanie w celu ukrycia molestowania seksualnego trzech chłopców w seminarium duchownym w Teksasie.

20 maja nuncjatura apostolska w Waszyngtonie wystosowała notę dyplomatyczną do Departamentu Stanu USA, występując o przyznanie immunitetu papieżowi, ponieważ jest on głową państwa; powołali się na nią prawnicy papieża we wniosku z 26 maja, złożonym w sądzie w Houston.

Joseph Ratzinger (Benedykt XVI) jest pozwany w procesie cywilnym, oskarżony o spiskowanie z archidiecezją Galveston-Houston w celu ukrycia przypadków molestowania chłopców w latach 90. Skarżący domagają się odszkodowania.

Adwokat jednego z molestowanych chłopców twierdzi, że kardynał Ratzinger, wówczas prefekt Kongregacji Nauki Wiary, uczestniczył w zacieraniu śladów i pomógł sprawcy molestowania w ucieczce. Adwokat powołuje się m.in. na napisany po łacinie list Ratzingera do biskupów na świecie z 18 maja 2001 roku z informacją, że "ciężkimi przestępstwami", takimi jak molestowanie seksualne nieletnich, będzie się zajmować jego kongregacja i że sprawy te są objęte "tajemnicą pontyfikalną".

Adwokat Daniel Shea dopatruje się w tym intencji zatajenia tych przestępstw. Watykan wielokrotnie podkreślał, że w przytaczanym dokumencie chodzi o prawo kościelne, a nie o zatajanie przestępstw przed władzami świeckimi.

Według Departamentu Stanu USA, papież jako głowa państwa jest automatycznie objęty immunitetem dyplomatycznym. Benedykt XVI nie musiał więc o taki immunitet występować, a prezydent Bush nie musiał go przyznawać. Podobnego zdania są eksperci prawa międzynarodowego. W tej sytuacji decyzja rządu USA nie była zaskoczeniem - pisze Associated Press.

«« | « | 1 | » | »»