Benedykt XVI udzielił wywiadu Telewizji Polskiej

Jest to bardzo osobiste świadectwo o Janie Pawle II. Papież mówi też, że są nadzieje na to, iż w przyszłym roku odwiedzi Polskę. Z Ojcem Świętym rozmawiał ks. Andrzej Majewski SJ, szef Redakcji Programów Katolickich TVP.

Pierwszy telewizyjny wywiad Benedykta XVI został zrealizowany 20 września w papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo przez Redakcję Programów Katolickich Telewizji Polskiej. Jej szef ks. Andrzej Majewski SJ podkreśla, że wszystkich zaskoczyło to, iż był to wywiad improwizowany, a Benedykt XVI przyszedł na niego bez kartek.

- Benedykt XVI w wywiadzie w bardzo ciepłych i bezpośrednich słowach wspomina swego poprzednika na Stolicy Piotrowej. Podkreśla, że wciąż obcuje z myślą Jana Pawła II i że jest to wspaniała, idąca po linii soborowej, baza dla kontynuowania nauczania w Kościele – mówi ks. Majewski. Ujawnia też, że Benedykt XVI szczerze wyznaje, iż celem Jego pontyfikatu jest zachowanie i dalsze przekazywanie ogromnej spuścizny Jana Pawła II.
W swym pierwszym telewizyjnym wywiadzie Benedykt XVI nawiązuje też do 40. rocznicy listu polskich biskupów do biskupów niemieckich zawierającego słynne słowa: „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. - Ojciec Święty sam nawiązał do tego historycznego dokumentu. Myślę, że jest to dowodem tego, iż te słowa głęboko zapadły Mu w serce – mówi ks. Majewski.

Wywiad został zrealizowany z myślą o Dniu Papieskim. Telewizja wystąpiła o jego realizację kilka tygodni temu i Benedykt XVI od razu się zgodził.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama