Schizmatycy zadowoleni

Osiągnęliśmy konsensus co do dalszego poszukiwania etapami rozwiązywania problemów - stwierdza krótki komunikat, ogłoszony 30 sierpnia we włoskiej miejscowości Albano Laziale przez przełożonego schizmatyckiego Bractwa św. Piusa X bp. Bernarda Fellaya.

Dzień wcześniej przyjął go na audiencji w Castel Gandolfo Benedykt XVI. Dokument kończy się zapewnieniem, że Bractwo modli się, "aby Ojciec Święty mógł znaleźć siłę do położenia kresu kryzysowi Kościoła".

Biskup zaznaczył, że 35-minutowe spotkanie "przebiegało w pogodnym klimacie" i "było okazją dla Bractwa pokazania, że zawsze było i będzie przywiązane do Stolicy Apostolskiej, wiecznego Rzymu". "Zwróciliśmy uwagę na znane już poważne trudności w duchu wielkiej miłości do Kościoła" - podkreśla komunikat.

Przełożony Bractwa stwierdził też, że obie strony zgodziły się jednomyślnie co do potrzeby stopniowych działań na rzecz rozwiązania istniejących problemów i zapewnił, że jego wspólnota modli się o siły dla Papieża, "aby był w stanie położyć kres kryzysowi w Kościele, «odnawiając wszystko w Chrystusie»".

Należy podkreślić, że podobne w tonie oświadczenie ogłosił po wspomnianej audiencji papieskiej dla bp. Fellaya rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls. Stwierdził on, że "spotkanie to przebigało w klimacie miłości do Kościoła i pragnienia osiągnięcia doskonałej wspólnoty", a mając "świadomość [istniejących] trudności okazano wolę kroczenia dalej rozsądnymi stopniami i okresami".

W audiencji dla przełożonego Bractwa św. Piusa wziął także udział kard. Dario Castrillón Hoyos, przewodniczący Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei", zajmującej się sprawami kapłanów i wiernych, przywiązanych do przedsoborowej tradycji liturgicznej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama