121 próśb o wywiad z Benedyktem XVI dla stacji telewizyjnych, radiowych oraz prasy napłynęło już do Watykanu z całego świata - poinformował dziennik "Corriere della Sera".
W niedzielę 14 sierpnia, o godzinie 16 pierwszy od początku pontyfikatu wywiad z papieżem, przeprowadzony po niemiecku, nadało Radio Watykańskie.
Włoska gazeta podkreśliła, że w związku z zalewem oficjalnych pism z prośbą o wywiad Benedykt XVI wybrał drogę instytucjonalną i dlatego postanowił udzielić go papieskiej rozgłośni.
Jak wiadomo, o wywiad z następcą Jana Pawła II starają się także polskie media.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego, który został wyemitowany najpierw w dzienniku po niemiecku, a potem przetłumaczony na 40 języków, Benedykt XVI wyraził nadzieję, że zbliżający się Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii da nowy impuls Europie.
W przeddzień emisji źródła watykańskie poinformowały, że papież mówił także o życiu Kościoła, kryzysie wartości, mądrości wiary i ekumenizmie. Powiedział między innymi, że Kościół po dwóch tysiącach lat jest wciąż młody.
W powszechnym przekonaniu chrześcijanie muszą przestrzegać mnóstwa przykazań i zakazów i dlatego jest się bardziej wolnym bez tych wszystkich obciążeń. Ja chciałbym tymczasem podkreślić, że wsparcie ze strony wielkiej miłości nie jest brzemieniem. To piękne być chrześcijaninem - podkreślił papież.
Wywiad został nagrany w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie Benedykt XVI przebywa na urlopie. Przeprowadził go szef niemieckiej sekcji rozgłośni ksiądz Eberhard von Gemmingen
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.