Gdańsk: Papież w hołdzie "Solidarności"

Osobistym reprezentantem Benedykta XVI na uroczystościach 25. rocznicy powstania "Solidarności" będzie arcybiskup Stanisław Dziwisz - dowiaduje się Rzeczpospolita.

- Właśnie z Watykanu dostałem taką wiadomość - mówi metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. Abp Dziwisz jako specjalny wysłannik papieża 31 sierpnia odprawi pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku mszę i wygłosi przesłanie od Ojca Świętego.

- Na rocznicowe uroczystości zaprosiliśmy również przedstawicieli Konferencji Episkopatów krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czyli tych krajów, które korzystając z dobrodziejstwa "Solidarności", odzyskały wolność.

Zaprosiliśmy także przedstawicieli Niemiec, państwa, które zjednoczyło się dzięki wydarzeniom, jakie miały miejsce w Polsce - dodaje abp Gocłowski.

- Szkoda że tej rocznicy nie doczekał polski papież, Jan Paweł II. Bo to nasz polski papież najwięcej przyczynił się do odzyskania wolności przez Polaków i inne narody - mówi Lech Wałęsa, historyczny przywódca "S". - Wiem, że w tych dniach będzie patrzył na nas z nieba. I cieszę się, że będzie wtedy z nami jego najbliższy współpracownik. A te sierpniowe dni będą okazją do przypomnienia wielkiego dzieła i zasług Jana Pawła II - dodaje Wałęsa.

Udział w obchodach potwierdzili m.in. prezydenci Niemiec, Ukrainy, Węgier i Gruzji, premierzy dziewięciu innych państw i przewodniczący Komisji Europejskiej.

Nie wiadomo jeszcze, kto będzie reprezentował USA. Być może prezydenta Georga W. Busha będą reprezentować sekretarz stanu Condoleezza Rice lub b. prezydenci George Bush albo Jimmy Carter.

31 sierpnia politycy podpiszą akt powołania w Gdańsku Europejskiego Centrum Solidarności. Część z nich weźmie później udział w Gdańsku w specjalnym zjeździe Europejskiej Partii Ludowej (EPL ma największą frakcję w Parlamencie Europejskim).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama