Abp Stanisław Dziwisz metropolitą krakowskim

Jak poinformowała w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce, Benedykt XVI podjął pierwszą decyzję personalną odnośnie do episkopatu Polski.

Ojciec Święty mianował metropolitą krakowskim arcybiskupa Stanisława Dziwisza, osobistego sekretarza Jana Pawła II i prefekta Domu Papieskiego.

Abp Dziwisz będzie następcą 78-letniego kard. Franciszka Macharskiego, którego rezygnację z obowiązków pasterza archidiecezji krakowskiej właśnie przyjął Benedykt XVI.

Zapewne w uroczystość św. Piotra i Pawła abp Dziwisz przyjmie z rąk Benedykta XVI paliusz – oznakę władzy metropolity, którego zadaniem jest koordynowanie prac duszpasterskich na terenie metropolii krakowskiej obejmującej archidiecezję krakowską oraz diecezje bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską.

Abp Stanisław Dziwisz ma 66 lat, pochodzi z Raby Wyżnej w powiecie nowotarskim. Po święceniach kapłańskich w 1963 r. pracował 2 lata jako wikariusz w parafii w Makowie Podhalańskim. Od 1966 roku przez blisko 40 lat pełnił funkcję kapelana arcybiskupa Wojtyły a od 1978 roku był sekretarzem Jana Pawła II. Sakrę biskupią przyjął w 1998 roku; do godności arcybiskupa został wyniesiony w 2002 roku.

Kard. Franciszek Macharski poinformował, że ingres nowego metropolity krakowskiego do katedry na Wawelu odbędzie się 27 sierpnia br.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama