Nowy papież Benedykt XVI zaraz po ukazaniu się tłumom z loggi błogosławieństw bazyliki św. Piotra zszedł od grot watykańskich, gdzie modlił się u grobu Jana Pawła II - informuje BBC.
W pierwszej homilii, wygłoszonej w środę rano w Kaplicy Sykstyńskiej kilkakrotnie przypomniał też postać Karola Wojtyły.
Nowy papież objął już apartament papieski w Pałacu Apostolskim, który wcześniej należał do Jana Pawła II jednak zamieszka w nim dopiero za kilka dni.
Pokoje zostaną odnowione i przystosowane do potrzeb nowego zwierzchnika Kościoła katolickiego.
Pierwszą noc jako papież Benedykt XVI spędził w Domu św. Marty, do którego przybył wraz z innymi kardynałami w niedzielę przed konklawe.
Na wspólne śniadanie zszedł już w białych szatach papieskich, w których następnie odprawił mszę w kaplicy Sykstyńskiej.
Podczas liturgii nowy papież nie wygłosił homilii, ale po eucharystii zwrócił się do zebranych z długim przesłaniem odczytanym - jak chce tradycja - po łacinie.
Benedykt XVI pojechał następnie odkrytym papieskim mercedesem pożegnać się ze swoimi dotychczasowymi współpracownikami w Kongregacji Nauki Wiary a potem, znów do Domu św. Marty, na obiad z kardynałami.
Sondaż w Niemczech
Większość Niemców cieszy się z wyboru swojego rodaka na papieża.
Jednocześnie woleliby jednak, by na papieskim tronie zasiadł któryś z młodszych niemieckich kardynałów.
Takie są wyniki pierwszego sondażu opinii publicznej przeprowadzonego w Niemczech po wyborze Benedykta XVI.
Ponad trzy czwarte Niemców jest zadowolonych z tego, że nowym papieżem jest Niemiec. Jednakże tylko niecałe dwie trzecie uważa, że to dobrze, iż wybrany został Józef Ratzinger.
Powodem sceptycyzmu części Niemców jest wiek kardynała. Ponad 60 procent Niemców uważa, że to niedobrze, iż nowym papieżem został 78-letni kardynał.
Podobnie myśli też żyjący w Ratyzbonie brat Bedendykta XVI. Georg Ratzinger uważa, że "ze względu na zaawansowany wiek i niestabilny stan zdrowia brata Józefa- kardynałowie powinni byli dokonać innego wyboru".
Trzy lata starszy brat papieża, również katolicki duchowny, był zatrwożony decyzją konklawe ale – jak mówi - w międzyczasie pogodził się z „wolą Ducha Świętego”.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.