Papież: Szopki są zaproszeniem, aby uczynić miejsce dla Boga

O symbolice tegorocznej szopki oraz choinki, kształtujących przesłanie nadziei i miłości, a umieszczonych na placu św. Piotra mówił Ojciec Święty przyjmując dziś na audiencji ofiarodawców z Malty oraz włoskiego regionu Trydent-Górna Adyga.

Mówiąc o symbolice szopki, będącej dziełem maltańskiego artysty Gozo Manwela Grecha papież zauważył, że odwołuje się ona nie tylko do krajobrazu tego kraju, ale przypomina także o tragicznym losie imigrantów zmierzających do Włoch. „W bolesnym doświadczeniu z tych braci i sióstr dostrzeżemy doświadczenie Dzieciątka Jezus, które rodząc się nie znalazło mieszkania i narodziło się w grocie betlejemskiej. Następnie zostało zabrane do Egiptu, aby uciec przed Herodem. Osoby odwiedzające ten żłóbek będą zachęcane do ponownego odkrycia w nim wartości symbolicznej, która jest przesłaniem braterstwa, dzielenia się, gościnności i solidarności. Także szopki umieszczone w kościołach, w domach i wielu miejscach publicznych są zaproszeniem, aby w naszym życiu i społeczeństwie uczynić miejsce dla Boga, ukrytego w obliczu wielu ludzi, którzy znajdują się w warunkach trudnych, biedy i ucisku” – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty dodał, że świąteczna choinka pochodzi z lasów Scurelle, u podnóża pasma górskiego Lagorai, otoczonego wspaniałą przyrodą. „Piękno tych widoków stanowi zachętę do podziwiania Stwórcy i poszanowania przyrody będącej dziełem Jego rąk. Wszyscy jesteśmy wezwani, by podchodzić do przyrody z kontemplacyjnym zadziwieniem” – stwierdził papież.

Konkludując Franciszek podkreślił, że szopka i choinka kształtują przesłanie nadziei i miłości, pomagając tworzyć Bożonarodzeniowy klimat sprzyjający przeżywaniu z wiarą tajemnicy Narodzenia Odkupiciela. Zaznaczył, że przy żłóbku pojmujemy dobroć Boga i kontemplujemy Jego miłosierdzie, które stało się ludzkim ciałem, aby załagodzić nasze spojrzenia. Na zakończenie Ojciec Święty złożył przybyłym życzenia pogodnego i intensywnego przeżywania Bożego Narodzenia.

Światła na Bożonarodzeniowej choince zostaną zapalone dzisiaj o godz. 16.30, podczas uroczystości z udziałem delegacji ofiarodawców oraz gubernatora i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, kard. Giuseppe Bertello.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama