Kolejny dzień w namiotowej wiosce, gdzie przebywa młodzież diecezji płockiej, rozpoczął się katechezami. Pierwszą z nich wygłosił bp Henryk Tomasik.
- Bóg jest niezwykle miłosierny w swojej miłości - mówił w czasie katechezy bp Tomasik.
- Miłosierdzie nie jest pobłażliwością. Ono jest wydobywaniem dobroci człowieka. Dlaczego zatem Bóg może być miłosierny? Bo ktoś jeden, bardzo wielki wziął na siebie wszystkie niesprawiedliwości każdego z nas. On to wszystko zaniósł na krzyż i Jego miłosierdzie wciąż trwa. Zbawienie stało się realizacją tego wielkiego daru - akcentował biskup diecezji radomskiej.
Bp Henryk Tomasik odniósł się także do słowa „amen”, które jest znakiem zgody i przyjęciem tego, co się dostaje i realizuje.
Przypomniał też, że w nim ukryta jest zgoda na wypełnianie woli Bożej w naszym życiu. - Słowa „amen” i „wierzę” mają ten sam źródłosłów. To właśnie jest kontynuacja chrztu, którzy zaprosił nas do przymierza z Bogiem… - akcentował.
- Każdy z nas ma swoje przymierze z Bogiem, swoją osobistą historię, przygodę, którą rozpoczyna z Panem Bogiem. To wszystko, co przeżywamy, rozpoczęło się w chwili chrztu, kiedy kapłan oblewał nasze głowy wodą chrztu świętego. On chciał uczynić z nas kogoś, kto będzie Mu wierny aż do końca i będzie do Niego podobny - akcentował bp Henryk.
Biskup radomski zwrócił uwagę, że słowo „amen” jest zgodną. To słowo jest twarde i mocne, pewne, na którym zawsze można się oprzeć. Jest również fundamentem, na którym można się oprzeć.
- Zastanówcie się chociaż chwilę, jak te wasze słowo „amen” dzisiaj trwa? - pytał młodych biskup Tomasik.
Biskup radomski odniósł się do przypowieści o Synu Marnotrawnym i do encykliki Jana Pawła II, w której święty papież odniósł się do uratowanego człowieczeństwa w dziecku.
- To objawienie miłości miłosierdzia, ma w oczach człowieka jedną postać, i jedno imię, które nosi imię Jezus! Miłosierdzie ma imię Chrystusa - przytaczał słowa Jana Pawła II bp Tomasik.
W czasie katechezy zwrócił także uwagę, że Miłosierdzie Boże jest przeogromnie wielkie.
- Dzisiaj potrzebne są nam znaki miłosierdzia, którego potencjał macie wy, młodzi - przekonywał bp Tomasik.
- Chrześcijaństwo to nie chwila. To wydarzenie - zwracał uwagę biskup. - To Jezus Chrystus, który poświęcił swoje życie!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.