Wasza służba będzie zauważona

Ponad 1500 Skautów Europy z 12 krajów pomaga jako wolontariusze na ŚDM w Krakowie. W poniedziałek wieczorem wszyscy zebrali się na wspólnej ceremonii otwarcia i modlitwie. Harcerski duch przenika stolicę Małopolski.

Harcerstwo katolickie Skautów Europy wspiera organizatorów Światowych Dni Młodzieży swoją służbą.

Młodzi skauci pomagają przy różnych zadaniach logistycznych, porządkowych, animują śpiew zabawy, czyli są po prostu pomocną dłonią w stolicy Małopolski.

Obóz chłopców oraz dziewcząt znajduje się na Podgórzu, a uroczyste rozpoczęcie posługi na ŚDM miało miejsce w urokliwym Parku Wojciecha Bednarskiego.

Między gęstymi drzewami na dużej polanie stanęło kilkanaście masztów, a na nich powiewają już flagi Federacji Skautingu Europejskiego, Europy oraz krajów, z których skauci przyjechali do Krakowa. To m.in. Hiszpania, Francja, Włochy, Szwajcaria, Ukraina, czy Węgry.

- Gorąco witamy w Krakowie Jana Pawła Wielkiego, który kochał młodych ludzi, świetnie ich rozumiał, szanował ich, a skautom i skautkom dał patrona - św. Wincentego Frelichowskiego - przemawiał na rozpoczęcie senator Kazimierz Wiatr - Dziękuję Wam za to, że jesteście, że zmieniacie świat i, że budujecie dobro w sobie i wokół siebie - dodał.

W imieniu rządu międzynarodową grupę harcerzy i harcerek przywitał Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska

- Przed nami wielkie wyzwanie, żeby dać świadectwo, a dziś świat i Europa potrzebuje waszego ducha i świadectwa poświęcenia, pokoju oraz odpowiedzialności. Wasza służba będzie zauważona. Świat Polska i wszyscy, którzy tu przybędą potrzebują waszej opieki - stwierdził wiceminister

W imieniu polskiego rządu serdecznie dziękował skautom za ich postawę. Nie tylko za to, co zrobią w najbliższych dniach, ale też za to, w jaki sposób traktują przyrodę.

Magdalena Gzik, naczelniczka polskiego nurtu żeńskiego Zawiszaków oświadczyła skautom z wielu krajów Europy, że dla Polaków Kraków jest wyjątkowym miejscem. Tutaj mieszkali polscy królowie i tutaj przez wiele lat była stolica Polski.

- Zapraszam Was, żebyście będąc w Krakowie zaczerpnęli polskiej kultury, historii i tradycji. Rozpoczynamy nasza służbę, będzie to czas pracy, ale też wielu niezwykłych spotkań. Życzę Wam, żebyście każdą służbę i każde spotkanie traktowali jak wielką przygodę - mówiła M. Gzik.

Po ceremonii otwarcia, podczas której przypomniano także prawo harcerza w kilku językach, ok. 1500 harcerzy katolickich uczestniczyło we Mszy św., którą odprawił dla nich bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego. Przed ołtarzem stały symbole światowych Dni Młodzieży, które przyjechały prosto z bazyliki mariackiej: Krzyż ŚDM oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

- Jak wyznał Jan Paweł II: "To, że wygrałem swoje życie, zawdzięczam środowisku". I wspomniał swojego księdza z wadowickiej parafii, wspomniał świeckiego człowieka-krawca, ale równocześnie odnosił się do brata Alberta, który dokonał radykalnego wyboru - zwrócił się do młodych skautów polski duchowny.

Jak stwierdził, miał szczęście spotykać Karola Wojtyłę niejednokrotnie, jako biskupa, wreszcie papieża.

- Przyjmował mnie do seminarium krakowskiego. Spotykałem się więc ze świętym. A to niezwykle ważne, z kim się w życiu spotkamy! Od tego zależy, czy idziemy w stronę świętości, czy w przeciwną - przemawiał bp Guzdek.

Zachęcał młodzież w mundurach, by spotkała się w Krakowie ze świętymi.

- Wiece o tym z doświadczenia, że w mieście są chodniki, w górach są ścieżki, którymi podążali przed nami święci. Spotkajcie świętego, a dokonacie radykalnego wyboru. Bez takich spotkań nic ciekawego się nie wydarzy. Życzę wam takich spotkań ciągu tych pięknych świętych dni! - zakończył Biskup Polowy Wojska Polskiego.

Podczas homilii przypomniał postać bł. Wincentego Frelichowskiego, którego postawił zebranym za wzór do naśladowania. Patron polskiego harcerstwa swoim życiem świadczył o Chrystusie nawet w tragicznych okolicznościach. Aresztowany przez Gestapo w czasie II wojny światowej, więziony w obozie w Stutthofie, gdzie duchowni należeli do najbardziej gnębionych grup, organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze i rozdzielał Komunię świętą.

Po Eucharystii w języku łacińskim wszyscy Skauci Europy uczestniczyli w FSE Fest, czyli radosnej zabawie festiwalowej, która zwieńczyła rozpoczęcie ich posługi na ŚDM. Zatańczyli m.in. poloneza na ok. 500 par.

Skauci Europy na ŚDM -  semper parati!

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama