Kolumbijczycy zostawili trwały i, co ważne, pozytywny ślad we Wrocławiu, który zostanie na długo po ŚDM-ach.
W środę rano pielgrzymi z Kolumbii, mieszkający w parafii Opatrzności Boże na wrocławskim Nowym Dworze, wyruszyli na zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska. Rozpoczęli od jednego z najcenniejszych zabytków, a jednocześnie pięknego dzieła sztuki - Panoramy Racławickiej.
- Byli bardzo zaskoczeni, że można w takiej okrągłej formie, o takich rozmiarach i z takim kunsztem namalować obraz. Wydał im się niesamowicie realistyczny i zrobił na nich duże wrażenie - opowiada Agata Pawłowska, koordynatorka parafialna ŚDM, która zwiedzała panoramę razem z pielgrzymami.
Następnie goście odwiedzili Muzeum Narodowe, przeszli przez Ostrów Tumski, zobaczyli Ossolineum, kościół uniwersytecki i udali się do rynku. Podzieleni byli na trzy grupy i pierwsza, która spacer po Wrocławiu skończyła najwcześniej, miała do wykonania ważne zadanie na terenie swojej polskiej parafii.
- Rozdaliśmy im wałki, pędzle oraz korytka, ubrali się w specjalne kombinezony i… malowali wielkie plansze do gier na chodniku - tłumaczy Krzysztof Rygiel, wolontariusz ŚDM i koordynator ds. malowania.
Wcześniej według konkretnego wzoru Polacy wykleili taśmą malarską odpowiednie kształty do malowania, co też kosztowało ich dużo cierpliwości i siły.
- Nasi kolumbijscy przyjaciele od razu ochoczo zabrali się do pracy, która sprawiała im przyjemność. Nim się obejrzeliśmy, oni już otworzyli farby, odpowiednio się podzielili i zaczęli - opowiada Krzysztof Rygiel.
Mimo, że Polak nie znał języka hiszpańskiego, udało mu się cały projekt z pomocą latynoskich gości wykonać. Pogoda w środę po południu dopisała, a egzotyczni pielgrzymi przed Centrum Aktywności Sportowej i Społecznej "Skałka" odwzorowali z kartek plansze do Chińczyka, rozbudowanej gry w klasy i labirynt.
- Widzieliśmy entuzjazm kolumbijski. Co prawda nie musieli stworzyć drugiej Panoramy Racławickiej, ale cieszyli się z postawionego im wyzwania. Malarskie dzieło ŚDM będzie wykorzystane na festynie, który rozpocznie się u nas w parafii na Nowym Dworze w piątek o godzinie 12 - zaprasza Agata Pawłowska.
- Dziękuję p. Piotrowi Popkowi z pracowni plastycznej przy kościele i Mariuszowi Wzorkowi, mojemu zastępcy przy tym projekcie za pomoc. Można powiedzieć, że Kolumbijczycy zostawili we Wrocławiu trwały i bardzo pozytywny ślad - podsumował K. Rygiel.
W porze obiadowej w środę na Nowy Dwór dojechała jeszcze grupa 11 osób z Argentyny. O godzinie 20 w kościele Opatrzności Bożej została odprawiona Msza św. w języku hiszpańskim, którą sprawował argentyński kapłan.
W czwartek ok. godz. 19:30 do parafii przyjedzie 51 Hiszpanów. Łącznie więc wrocławianie z Nowego Dworu ugoszczą ponad 160 osób.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.