Wyjątkowe wydarzenia wymagają wyjątkowej oprawy. Nie dziwi więc, że ołtarze Światowych Dni Młodzieży są jedyne w swoim rodzaju.
Jednym z największych wyzwań przy projektowaniu ołtarzy było – jak przyznaje ich autor Stanisław Niemczyk – odpowiednie zorganizowanie całej przestrzeni Błoń czy ogromnego obszaru Campusu Misericordiae i skupienie uwagi tłumów młodzieży na ołtarzu. – To będzie prezbiterium kościoła bez ścian – mówił, opowiadając o swoim projekcie.
Jeden pomysł, dwa ołtarze
Wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży będą się rozgrywały na dwóch ołtarzach. Wtorkowa Msza św. rozpoczynająca spotkanie młodzieży, czwartkowa ceremonia powitania Ojca Świętego i piątkowa Droga Krzyżowa odbędą się na Błoniach. Sobotnie czuwanie z papieżem i niedzielna Msza Posłania to już Campus Misericordiae. Oba miejsca będzie łączyła forma ołtarzy – powstaną one bowiem według jednego pomysłu.
Każdy składa się z kilku poziomów. Najwyżej umieszczone zostaną ołtarz oraz ambona, nad nimi znajdzie się wsparty na czterech słupach baldachim. Stopnie bezpośrednio przed ołtarzem zostaną wykorzystane m.in. do inscenizacji. Wiodącymi kolorami będą biel oraz kolory ŚDM Kraków 2016, znajdujące się w logo. W obu ołtarzach znajdą się także wizerunek Jezusa Miłosiernego oraz potężny krzyż. Obok niego zostaną umieszczone wizerunki i relikwie Apostołów Miłosierdzia – św. Faustyny i św. Jana Pawła II oraz „ogień miłosierdzia” z Łagiewnik. Będzie także przewidziane miejsce dla symboli Światowych Dni Młodzieży – krzyża oraz ikony Salus Populi Romani. Ważnym elementem koncepcji jest oddzielenie części estradowych (dla chóru, orkiestry czy zespołów występujących podczas Festiwalu Młodych) od miejsca sprawowania liturgii. – Głównym elementem wciąż pozostanie wzgórze ołtarzowe, oddzielone od bocznych elementów. Ono jest istotą całych wydarzeń – podkreśla S. Niemczyk.
Wielkie ołtarze na wielkie celebracje
Ołtarze przygotowane na Światowe Dni Młodzieży będą ogromne, znacznie większe niż te, które znamy z poprzednich papieskich pielgrzymek. Wynika to przede wszystkim z ich funkcji – muszą bowiem pomieścić m.in. setki (a w przypadku Campusu Misericordiae ponad tysiąc) biskupów i kardynałów koncelebrujących Eucharystię. Dlatego miejsce papieskiej celebracji na Błoniach ma trzy poziomy, 63 m szerokości oraz 30 m głębokości. Cała zabudowa wraz z bocznymi scenami zajmuje obszar o wymiarach 145 na 36 m. Powierzchnia ołtarza to 1700 m kw., a całość – wraz ze scenami bocznymi – to aż 3520 m kw. Jeszcze większa jest konstrukcja na Campus Misericordiae. Ma 93 m szerokości oraz 50 m głębokości. Wraz z bocznymi scenami zajmuje obszar o wymiarach 175 na 57 m. Powierzchnia ołtarza to 3800 m kw. (całość – aż 6200 m kw.).
Ważna jest także wysokość ołtarzy. Poziom, na którym będzie Ojciec Święty, na Błoniach znajduje się na wysokości 4,8 m od poziomu gruntu, a w Brzegach – na wysokości 8,5 m od poziomu gruntu. Baldachimy ołtarzy sięgają 17 m na Błoniach i 21 m na Campus Misericordiae. Będące elementami ołtarzy krzyże mierzą natomiast ok. 30 m. To wszystko przekłada się na bardzo dobrą widoczność ołtarzy ze wszystkich sektorów, w których znajdą się pielgrzymi. Z dużej odległości nie będzie, oczywiście, dokładnie widać, co dzieje się na ołtarzu czy kto się na nim pojawia. Od tego jednak są telebimy. Najważniejsze, że elementy ołtarzy są na tyle duże i umieszczone na tyle wysoko, że dla wszystkich uczestników celebracji pozostaną one głównym punktem orientacyjnym.
Zdaniem S. Niemczyka, taką funkcję będą pełniły przede wszystkim krzyże ołtarzowe. – To znak, że spotykamy się w jedności jako chrześcijanie – zaznacza autor projektu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.