Tarnobrzeg: Siarka w roli głównej

- Ponieważ obecny Tarnobrzeg wiele zawdzięcza żółtemu złotu, stąd pomysł na Festival S16 - wyjaśnia Joanna Rybczyńska.

Enigmatycznie brzmiąca nazwa ma bardzo proste wyjaśnienie. – S, czyli symbol siarki, a 16 to jej liczba atomowa – rozwikłuje zagadkę Joanna Rybczyńska z Wydziału Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Miasta Tarnobrzega. – Uznaliśmy, że okolice Jeziora Tarnobrzeskiego są doskonałym miejscem na organizację imprez plenerowych, a przecież swe powstanie zawdzięcza ono nieistniejącej Kopalni „Machów”, dlatego postanowiliśmy, że przygotowujemy wydarzenie, jakiego jeszcze nie było, z siarką w roli głównego bohatera.

S16 Festival Siarki, Ognia i Bębnów, organizowany przez Urząd Miasta został wpisany w program miejscowych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Przez dwa dni 23 i 24 lipca na Jeziorem Tarnobrzeskim będzie brzmiała muzyka, jaka jeszcze w mieście nie gościła. – Nie ukrywam, że mieliśmy sugestie z różnych stron, by ściągnąć wykonawców muzyki disco polo, która, jak można było przekonać się w ostatnich miesiącach, cieszy się wśród tarnobrzeżan dużą popularnością. Niemniej uznaliśmy, że stawiamy na muzykę zdecydowanie z wysokiej, a nawet najwyższej półki – podkreśla Joanna Rybczyńska. – Stąd w niedzielę 24 lipca koncert światowej sławy pianisty, kompozytora, producenta Leszka Możdżera, który wystąpi wspólnie ze znakomitym basistą Dieterem Ilgiem oraz wspaniałym perkusistą Ericiem Allenem.

Ale organizatorzy już na sobotnie przedpołudnie przygotowują moc atrakcji, w tym m.in. II Otwarte Tarnobrzeskie Mistrzostwa w Nordic Walking, kiermasz produktów powstałych na bazie siarki. Od południa zaś każdy będzie mógł spróbować swoich sił i sprawdzić umiejętności uczestnicząc w warsztatach: bębniarskich, rytmicznych, śpiewu intuicyjnego i pieśni etnicznych, plastycznych, malarskich, tanecznych, ogniowych. – Ogień i bębny są bowiem drugimi bohaterami naszego festiwalu. Zresztą ogień i siarka stanowią nierozłączne skojarzenie – dodaje J. Rybczyńska. – W niedzielę dodatkowo zapraszamy na warsztaty tańca afrykańskiego przy bębnach oraz kuglarskie. Zaplanowaliśmy także bicie rekordu w jednoczesnym graniu na bębnach przez jak największą liczbę osób. Mamy nadzieję, że nad Jeziorem Tarnobrzeskim padnie nowy rekord, który znajdzie się w Księdze Guinnessa.

Przez oba dni imprezy godziny popołudniowe zarezerwowane będą na występy zespołów z szeroko pojętego nurtu etno, w tym dobrze znanego polskiej publiczności Jose Torresa, pochodzącego z Kuby z grupą Havana Dreams, czy hołdującemu brazylijskim rytmom zespołowi Sereia de Varsovia.

Wieczory zaś, po zapadnięciu zmroku opanują teatry ognia, które zaprezentują imponujące pokazy z ogniem w roli głównej. – Przygotowując festiwal braliśmy pod uwagę termin, w którym mógłby się odbyć. Chcieliśmy bowiem naszym zagranicznym gościom, którzy przyjadą do Tarnobrzegu w ramach ŚDM, zapewnić dodatkowe atrakcje – dodaje Joanna Rybczyńska. – Tak by wywieźli z naszego miasta jak najlepsze i bogate wrażenia.

Odkrycie złóż siarki w latach 50. ubiegłego wieku dało mocny impuls do rozwoju Tarnobrzega, który z kilkutysięcznego miasteczka rozrósł się do 50-tysięcznego miasta. Powstający przemysł siarkowy ściągał tu ludzi z całego kraju. Kryzys jaki pojawił się w początkach lat 90. wynikający z drastycznego spadku cen siarki doprowadził do zamknięcia kopalń „Jeziórko” i „Machów”. W miejscu ogromnego wyrobiska po kopalni odkrywkowej w Machowie, w ramach rekultywacji terenów pokopalnianych powstał sztuczny zbiornik wodny, który zyskał oficjalne miano Jeziora Tarnobrzeskiego. Od kilku lat jest to główna atrakcja turystyczna regionu, ściągająca w okresie letnim rzesze miłośników plażowania i sportów wodnych.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama