Watykan: sport musi być etyczny

Sport zbyt często wiąże się dzisiaj z aspektem ekonomicznym, nadmierną rywalizacją, przemocą i wykluczaniem.

Uznanie Stolicy Apostolskiej dla roli sportu wyraził jej stały przedstawiciel w ONZ i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie 28 czerwca na panelu Rady Praw Człowieka. Został on poświęcony wykorzystaniu sportu oraz ideałów olimpijskich w promowaniu praw człowieka dla wszystkich.

Abp Ivan Jurkovič zauważył, że szczególną okazją do tego są tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Jako oznakę stałego zainteresowania Stolicy Apostolskiej tą dziedziną wspomniał konferencję o wierze i sporcie, planowaną w październiku w Watykanie. Ma ona zająć się zjawiskiem sportu w szerszym kontekście kulturalnym i religijnym.

Watykański dyplomata zwrócił uwagę na znaczenie Karty Olimpijskiej. Mówiąc o niej Papież Franciszek podkreślił, że wśród swych zasad ma ona centralne miejsce osoby ludzkiej, rozwój człowieka, obronę jego godności, a także budowanie pokojowego świata i wychowanie młodzieży. Ojciec Święty zauważył też jednak, że sport zbyt często wiąże się dzisiaj z aspektem ekonomicznym, nadmierną rywalizacją, przemocą i wykluczaniem. Aby stawić czoła temu problemowi, winniśmy – jak powiedział Jan Paweł II do sportowców w Jubileuszowym Roku 2000 – „jednoczyć się w walce z wszelkimi wypaczeniami, jakie mogą się zakraść do sportu, dostrzegając w nich przeszkodę dla pełnego rozwoju człowieka i dla jego radości życia”. Abp Jurkovič przypomniał w oenzetowskiej Radzie Praw Człowieka, że jej państwa członkowskie mają obowiązek zachowywać i umacniać etyczne zasady sportu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama