Mimo ogromu cierpienia, jakie można było zobaczyć, to było wielkie święto życia i miłości. Tak o Jubileuszu Chorych i Niepełnosprawnych, który zakończył się w Rzymie mówią jego uczestnicy.
W trzydniowym spotkaniu, którego zwieńczeniem była niedzielna Eucharystia z Papieżem wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata. Przybyli na wózkach inwalidzkich, a nawet łóżkach szpitalnych, w otoczeniu rodziny, przyjaciół, lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy. Słuchali katechez, pielgrzymowali przez Drzwi Święte wszystkich papieskich bazylik, trwali na modlitwie, a także zacieśniali więzy, co jak mówią w społeczeństwie, które odrzuca „innych” jest bardzo potrzebne. By wyjść naprzeciw ich potrzebom w okolicy Watykanu na czas Jubileuszu powstał polowy szpital oraz punkty zachęcające do włączenia się w wolontariat.
Wyjątkowy charakter miała papieska liturgia na placu św. Piotra. Całość tłumaczona była na język migowy. Czytania mszalne powierzono dwojgu niewidomych posługujących się alfabetem Braille'a. Ewangelię nie tylko odczytano, ale także przedstawiono w formie inscenizacji, tak by dla zebranych była bardziej zrozumiała. Zrobiła to upośledzona młodzież należąca do Wspólnot Arki. W postać Jezusa wcielił się chłopak z Zespołem Downa. Wśród ministrantów służyli mężczyźni z niepełnosprawnością intelektualną, obecny był też głuchy diakon z Niemiec.
Przeczytaj tekst papieskiej homilii
Nad zdrowiem pielgrzymów zebranych na placu św. Piotra czuwali nie tylko watykańscy pielęgniarze, ale również członkowie włoskiej organizacji UNITALSI, zajmującej się transportem chorych do sanktuariów maryjnych.
Na zakończenie Mszy św. papież odmówił modlitwę na Anioł Pański. Przed nią wygłosił krótkie przemówienie, w którym wspomniał m.in. o konieczności usunięcia przyczyn pracy dzieci:
Drodzy bracia i siostry!
Wczoraj w Vercelli został ogłoszony błogosławionym ksiądz Jakub Abbondo, żyjący w XVIII wieku. Rozmiłowany w Bogu, wykształcony, zawsze dyspozycyjny dla swoich parafian. Łączymy sie w radości i dziękczynieniu z diecezja Vercelli. Jednoczymy się także z diecezja Monreale, gdzie beatyfikowana jest siostra Karolina Santocanale, założycielka Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes. Urodzona w szlacheckiej rodzinie w Palermo, wyrzekła się wygód i stała się ubogą pośród ubogich. Od Chrystusa, szczególnie w Eucharystii, czerpała siłę dla swojego macierzyństwa duchowego i czułości wobec najsłabszych.
W kontekście Jubileuszu Chorych miała miejsce w minionych dniach w Rzymie międzynarodowa konferencję poświęcona opiece nad osobami cierpiącymi na chorobę Hansena. Z wdzięcznością pozdrawiam jej organizatorów i uczestników, życząc owocnego zaangażowania w walce z trądem.
Dzisiaj przypada Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci. Wszyscy razem ponówmy wysiłki na rzecz usunięcia przyczyn tej niewoli, pozbawiającej miliony dzieci niektórych praw podstawowych i narażającej je na poważne niebezpieczeństwa.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich pielgrzymów przybyłych z Włoch i z różnych krajów z okazji tego dnia jubileuszowego. Dziękuję przede wszystkim wam, którzy zechcieliście być obecni pomimo stanu choroby lub niepełnosprawności. Serdecznie dziękuję również lekarzom i pracownikom służby zdrowia, którzy w “punktach zdrowia” przygotowanych w czterech bazyliach papieskich, oferują wizyty specjalistyczne setkom osób mieszkającym na obrzeżach Rzymu.
Niech Dziewica Maryja, do której teraz zwracamy się w modlitwie, towarzyszy nam zawsze na naszej drodze.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.