Watykański nr 2 poleciał tanimi liniami lotniczymi

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin udał się 6 maja do Wilna tanimi liniami "Ryanair".

Na Twitterze i na innych forach internetowych opublikowano zdjęcie ceremonii powitalnej drugiego po papieżu w hierarchii przedstawiciela Watykanu w stolicy Litwy. Zgodnie z protokołem był czerwony dywan, ale ułożony przed maszyną irlandzkich tanich linii lotniczych. Komentatorzy spekulują czy oszczędnościowy kurs czołowych osobistości Kościoła będzie szkołą dla innych.

Włoski dziennik "La Repubblica", powołując się na źródła watykańskie, donosi, że była to osobista decyzja kard. Parolina i w żadnym wypadku nie jest to wyraz jakiejś ogólnej instrukcji dla watykańskich pracowników, aby korzystali z tanich linii lotniczych.

Kardynał był osobistym legatem papieskim na Narodowy Kongres Miłosierdzia na Litwie, który stanowił centralne wydarzenie obchodów obecnego Roku Jubileuszowego na Litwie. Kardynał, obok udziału w kościelnych uroczystościach, spotkał się również z najwyższymi przedstawicielami litewskich władz i przedstawił raport na temat działalności dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej dotyczącej pokoju. 

W ramach swojej zagranicznej podróży do krajów bałtyckich sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej odwiedza jeszcze Estonię (9-10 maja) i Łotwę (11-13 maja).

Przy tej okazji "La Repubblica" zwróciła uwagę, że obecny papież, jako kardynał metropolita Buenos Aires, udając się w lutym 2013 r. do Rzymu na konklawe oferowany mu przez Watykan bilet pierwszej klasy zamienił na miejsce w klasie ekonomicznej. "Kard. Jorge Mario Bergoglio poprosił wtedy o miejsce przy wyjściu awaryjnym, aby mieć więcej miejsca na rozprostowanie nóg z powodu problemów z kręgosłupem" - przypomina "La Repubblica".

Podczas zagranicznych podroży Franciszek korzysta zazwyczaj z włoskich linii lotniczych "Alitalia", a czarterowe loty są częściowo finansowane przez media, których przedstawiciele towarzyszą papieżowi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama