Papież: żyjemy w czasach męczenników

Jeśli będziecie mieli zapał waszych braci sprzed czterech wieków, tę samą miłość do Kościoła i do Szkocji, oddacie hołd historii i ofiarom, które dziś wspominamy – mówił Papież do wykładowców i seminarzystów rzymskiego Papieskiego Kolegium Szkockiego w Rzymie.

Świadectwo 16 szkockich księży, którzy przed czterema wiekami wrócili po studiach do ojczyzny mimo trwających tam prześladowań, by z narażeniem życia głosić Ewangelię, przypomniał Papież wykładowcom i seminarzystom rzymskiego Papieskiego Kolegium Szkockiego w Rzymie.

Mija właśnie 400 lat od jego przekształcenia w seminarium przygotowujące do kapłaństwa. Franciszek podkreślił, że także współcześnie żyjemy w czasach męczenników i kultury wrogiej ewangelicznej prawdzie.

„Zachęcam was do tego samego ducha poświęcenia, jakiego mieli wasi poprzednicy.  Kochajcie Jezusa ponad wszystko! Jeśli będziecie mieli zapał waszych braci sprzed czterech wieków, tę samą miłość do Kościoła i do Szkocji, oddacie hołd historii i  ofiarom, które dziś wspominamy – mówił Papież. – Także w naszych czasach staniecie się znakiem dla narodu szkockiego, zwłaszcza dla młodych, jeśli spotkacie się z nimi w ich codziennym życiu i dotrzecie do tych, którzy są daleko od Chrystusa. Ukażcie wszystkim, że Bóg jest zawsze z nami, a Jego miłosierdzie trwa na wieki”.

Franciszek przypomniał też męczeństwo szkockiego jezuity św. Jana Ogilvie, konwertyty z protestantyzmu. Zabito go, by uciszyć wiarę katolicką w Szkocji. Jego śmierć stała się jednak impulsem, by bronić wolności Kościoła do zachowania jedności ze Stolicą Piotrową.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.