Franciszek przyjedzie na Białoruś?

Przyjazd papieża na Białoruś jest bliski jak nigdy po piątkowym spotkaniu patriarchy Cyryla i papieża Franciszka na Kubie - ocenił metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz w sobotniej rozmowie z PAP.

"Chciałbym wierzyć, że to spotkanie doprowadziło do jeszcze większego ocieplenia stosunków między naszymi Kościołami i dało nową możliwość dla przyjazdu papieża na Białoruś. Mnie się wydaje, że po tym spotkaniu przyjazd papieża na Białoruś jest tak bliski, jak nigdy przedtem" - powiedział metropolita.

Abp Kondrusiewicz ocenił, że relacje pomiędzy Kościołami katolickim i prawosławnym są dobre. "Dobrze współdziałamy w dziedzinie charytatywnej. Jest bardzo wiele projektów, w których uczestniczy i Kościół katolicki, i Kościół prawosławny" - zaznaczył.

"Ale dzisiaj jestem przekonany, że to spotkanie da nowy impuls do dalszego polepszenia stosunków między naszymi Kościołami i podniesienia ich na wyższy stopień" - zaznaczył.

Wśród dziedzin, w których współpraca dwóch Kościołów na Białorusi mogłaby się pogłębiać, wymienił obronę życia i ewangelizację.

"Teraz mamy pozwolenie od Ministerstwa Zdrowia, żeby w niektórych klinikach aborcyjnych mieć punkty konsultacyjne, gdzie dyżuruje i przedstawiciel Kościoła katolickiego i przedstawiciel Kościoła prawosławnego. Nie za wiele jest w świecie miejsc, gdzie w ogóle są takie punkty, w których różne wyznania zajmują się tą samą sprawą" - zaznaczył.

Jak podkreślił, również problem nowej ewangelizacji dotyczy nie tylko Kościoła katolickiego, ale i prawosławnego. Zwrócił uwagę, że ewangelizacja ma miejsce m.in. podczas modlitw o jedność chrześcijan. "Widzę, że coraz więcej ludzi jest w katedrze podczas tej modlitwy. To świadczy o potrzebie takiego dialogu" - podkreślił.

Białoruscy biskupi katoliccy przekazali oficjalne zaproszenie do odwiedzenia Białorusi papieżowi Benedyktowi XVI w grudniu 2009 roku. Wcześniej w tym samym roku prezydent Alaksandr Łukaszenka oficjalnie zaprosił papieża do odwiedzenia Białorusi podczas swej wizyty w Watykanie.

Większość mieszkańców Białorusi to wyznawcy prawosławia. Według szacunków metropolity mińsko-mohylewskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza katolicy stanowią około 15 proc. spośród około 9,5 mln mieszkańców kraju.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama