Papież: Strzeżcie się podwójnego życia

Do głoszenia prostych i zrozumiałych kazań wezwał Franciszek księży i seminarzystów.

"Nie bądźcie żadnymi zwiastunami kompleksowej doktryny, lecz zwiastunami Jezusa" - powiedział papież podczas spotkania z kapłanami Papieskiego Seminarium Lombardzkiego w Rzymie. Przestrzegł przed "prowadzeniem podwójnego życia". W audiencji z okazji 50-lecia istnienia seminarium wziął udział metropolita Mediolanu kard. Angelo Scola.

Franciszek podkreślił, że księża powinni wieść proste życie i odrzucać każdą formę światowości. Przestrzegł, aby kapłaństwo nie było traktowane wyłącznie z punktu widzenia osobistego sukcesu i skupiało uwagę na samym sobie. "Taki ksiądz szuka tylko tego, co mu się podoba, jest bez przekonania i bez prawdziwego zainteresowania dla innych" - zaznaczył papież. Za wzór podał św. Karola Boromeusza (1538–1584), arcybiskupa Mediolanu. Przypomniał, że św. Karol zawsze chciał księży, którzy byliby sługami Boga i ojcami dla ludu, a szczególnie dla biednych.

Papież zwrócił uwagę, że czas spędzony w seminarium duchownym nie służy tylko studiom. "Przygotowuje was również do tego, aby podążać za duchowym impulsem i być przyszłością Kościoła" - powiedział i dodał: "Ważne jest, aby nie podążać za własnymi preferencjami lub ‘modą czasu’, ale sercem Boga i Ewangelią". Wskazał na wagę modlitwy, formacji i duszpasterstwa, które powinny być zawsze połączone ze sobą tak, aby "kapłani dziś i jutro byli mężczyznami uduchowionymi i miłosiernymi kapłanami". Franciszek zaznaczył również, że dobry ksiądz zawsze pozostaje w bliskim kontakcie ze swoim biskupem.

«« | « | 1 | » | »»
 • Ewa
  25.01.2016 21:35
  Kapłani powinni zrobić wszystko,żeby przyciągnąć ludzi do kościoła. To znaczy powinni być uczciwi. Tylko tyle i aż tyle. Jeśli będą traktować Kapłaństwo jak zawód,to zniechęcą ludzi do siebie i do kościoła.
  Papież Franciszek jest prawdziwym autorytetem.Z Niego powinni brac przykład.
  Ale ubóstwo i pokora nie jest niestety w modzie.

 • Laura
  26.01.2016 07:53
  Ksiądz powinien się dużo modlić, rozważać Słowo Boże i dzielić się tym z wiernymi. Kiedy on ma to robić, kiedy np. ma biegać po kolędzie przez cały styczeń?
 • ikk
  26.01.2016 08:17
  "Nie bądźcie żadnymi zwiastunami kompleksowej doktryny lecz zwiastunami Jezusa"

  …czyli Jezus tak, Kościół - nie. Czyli Kościół nam niepotrzebny, a Jezusa każdy sobie znajdzie sam w Biblii takiego, jakiego chce: hipisa, buntownika, myśliciela itp.
  Skoro doktryna jest niepotrzebna, to może pora rozwiązać to kółko rybackie i zająć się porządną robotą.
 • glos_rozsadku
  26.01.2016 08:30
  Jak zwykle panowie poniżej nie zrozumieli. Kościół Katolicki założył Pan Jezus. Jest to owczarnia Pana Jezusa, autostrada do Nieba. Papież jak zwykle mądrze prawi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.