Przedstawiciel Watykanu nie jest szczególnie zadowolony z rezultatów zakończonego właśnie szczytu Światowej Organizacji Handlu w Nairobi.
Na zakończenie spotkania postanowiono wyeliminować cło na 201 artykułów elektronicznych, które stanowią 10 proc. światowej wymiany rynkowej, oraz zatwierdzono działania na rzecz rozwoju rolnictwa i przejrzystości w handlu. Podkreślono także, że w organizacji rynku międzynarodowego ważniejsze są umowy wielostronne niż porozumienia między poszczególnymi państwami. Abp Silvano Tomasi uważa jednak, że to niewiele w stosunku do tego, jakie były oczekiwania.
„Jest trochę rozczarowania, ponieważ była nadzieja, że zrobi się więcej w sprawie porozumienia o rolnictwie. Wstępne uzgodnienia przewidywały obniżenie dopłat do rolnictwa przez kraje bogate, które są eksporterami żywności, ale niestety tego nie udało się osiągnąć. Pozostawiono drzwi otwarte dla dalszych negocjacji w najbliższych miesiącach, tak aby zobaczyć, czy jest możliwe porozumienie, które zadowoli tak kraje bogate eksportujące żywność, jak i te, które muszą importować jedzenie, aby zapewnić swoim mieszkańcom przeżycie. To bardzo delikatna sprawa. Tak więc zawsze pozostaje niepokój co będzie dalej. Teraz chodzi o to, żeby kontynuować cierpliwie negocjacje, tak aby w duchu solidarności handel, dostęp do rynków stawał się instrumentem sprawiedliwości społecznej i aby handel międzynarodowy wspomagał rozwój krajów ubogich” – powiedział abp Tomasi.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".