Z apelem do wspólnoty międzynarodowej o zwiększenie środków finansowych na rozwój krajów najbardziej potrzebujących wystąpił na forum Rady Bezpieczeństwa stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ.
Podczas otwartej debaty o pokoju, bezpieczeństwie i rozwoju abp Bernardito Auza podkreślił, że takie perspektywiczne działanie pozwoli na utrzymanie pokoju na świecie.
Przedstawiciel Watykanu odniósł się negatywnie do bardzo wysokich wydatków związanych z operacjami pokojowymi ONZ. Zostały one zatwierdzone na poziomie powyżej 8 mld dolarów na okres budżetowy od lipca 2015 r. do czerwca 2016 r. Abp Auza zwrócił uwagę, że trzeba więcej inwestować w projekty związane z rozwojem krajów potrzebujących, przyczyniając się do zapobiegania konfliktom. Fundusze wydatkowane dotąd na operacje pokojowe, kiedy tylko sytuacja na terenie objętym konfliktem zaczyna się stabilizować, winno się przeznaczać na takie właśnie projekty. Zdaniem Stolicy Apostolskiej przyczyniłoby się to do osiągnięcia celów wyznaczonych w agendzie zrównoważonego rozwoju do 2030 r.
Przy okazji debaty w oenzetowskiej Radzie Bezpieczeństwa watykański dyplomata wyraził solidarność z „wszystkimi ofiarami haniebnych – jak się wyraził – ataków terrorystycznych w Paryżu, Bejrucie i innych miejscach”. Ponadto z uznaniem odniósł się do ważnej roli, jaką w zapobieganiu konfliktom i budowaniu pokoju na poziomie lokalnym pełnią organizacje o charakterze religijnym.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.