Już ponad 400.000 użytkowników śledzi Twitter Ojca Świętego w języku łacińskim. Obecnie czytelników łacińskiego Twittera jest prawie tyle samo, co francuskiego.
Już ponad 400.000 użytkowników śledzi Twitter Ojca Świętego w języku łacińskim. Papieski Twitter wystartował 12 grudnia 2012 r., za pontyfikatu Benedykta XVI, w 8 językach: włoskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim, niemieckim, angielskim i arabskim, ale już w styczniu następnego roku postanowiono dodać jeszcze jeden język: właśnie łacinę. Obecnie czytelników łacińskiego Twittera jest prawie tyle samo, co francuskiego.
Pięćdziesiąt lat temu Paweł VI odprawił po raz pierwszy całą Mszę po włosku, co oznaczało początek epoki języków narodowych w historii Kościoła. Wielu uważało wówczas, że będzie to ostateczny koniec używania języka łacińskiego. Jednak za pontyfikatu Benedykta XVI łacina, będąca językiem Ojców Kościoła, teologii, prawa kanonicznego i Soborów, zaczęła przeżywać w Kościele swój renesans. Dowodem tego jest dzisiejsza popularność papieskiego Twittera w tym języku.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.