Prezydenci USA i Kuby Barack Obama oraz Raul Castro przeprowadzili rozmowę telefoniczną, której głównym tematem była normalizacja stosunków między Waszyngtonem a Hawaną oraz rozpoczynająca się w sobotę pielgrzymka papieża Franciszka na Kubę.
Do rozmowy obu prezydentów doszło kilka godzin po ogłoszeniu przez amerykański rząd złagodzenia embarga wobec Kuby, dzięki czemu prowadzenie biznesu na wyspie będzie jeszcze łatwiejsze.
Obaj przywódcy rozmawiali także o niedawnym przywróceniu stosunków dyplomatycznych między Kubą a USA, które od ponad 50 lat były zawieszone. Ponadto Castro z Obamą poruszyli temat 70. sesji Zgromadzenia Narodowego ONZ, która odbędzie 28 września w Nowym Jorku. Podczas niej obaj prezydenci mają zaplanowane wystąpienia.
"Prezydent Raul Castro podkreślił potrzebę pogłębienia relacji handlowych (wraz z wejściem w życie nowych amerykańskich przepisów, które ułatwią wymianę handlową, ruch turystyczny oraz inwestowanie na Kubie) oraz ostatecznego zniesienia embarga z korzyścią dla obu państw" - czytamy w oświadczeniu rządu w Hawanie.
O zniesienie embarga od dłuższego czasu bezskutecznie apeluje do Kongresu także Obama, który jako prezydent nie ma uprawnień do całkowitego jego zniesienia. Część parlamentarzystów, w tym wielu pochodzenia kubańskiego, jest wciąż w ogóle przeciwna zbliżeniu Waszyngtonu z Hawaną. Dlatego Obama łagodzi skutki izolacji, wydając akty wykonawcze.
Castro i Obama mówili również o rozpoczynającej się w sobotę wizycie papieża Franciszka na Kubę, uznając jego wkład w nawiązanie nowych relacji w stosunkach dwustronnych pomiędzy Hawaną a Waszyngtonem.
Od poniedziałku wchodzą w życie kolejne ułatwienia dla Amerykanów w podróżach na Kubę i prowadzeniu z wyspą interesów - ogłosiły w piątek władze USA.
Zmiany, które są kontynuacją decyzji ze stycznia o rozluźnieniu istniejących od wielu lat restrykcji, jeszcze bardziej ułatwią podróże na Kubę, realizację usług telekomunikacyjnych i informatycznych oraz prowadzenie działalności biznesowej. Uprawnione firmy amerykańskie będą mogły być obecne na wyspie np. poprzez filię lub joint venture i otworzyć biuro. Ponadto od poniedziałku łatwiej będzie założyć na Kubie rachunek bankowy oraz dokonywać przelewów pieniężnych na wyspę z USA.
Nowe przepisy mają też na celu wsparcie działalności edukacyjnej: możliwe będzie prowadzenie internetowych kursów dla Kubańczyków, zezwolone będą kontakty akademickie z instytutami badawczymi i uniwersytetami na Kubie.
Najnowsze zmiany to kolejny etap realizacji ogłoszonego przez Obamę w grudniu 2014 r. zwrotu w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA i formalnego wznowienia w lipcu stosunków dyplomatycznych z Hawaną.
Papież, który osobiście zaangażował się w pomoc w normalizacji stosunków między Kubą a USA, przyleci do Waszyngtonu bezpośrednio z Kuby, we wtorek.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.