Papież do biskupów: troszczcie się o bliskich i dalekich

Do bycia prawdziwymi świadkami Zmartwychwstałego Jezusa, troszczącymi się zarówno o tych, którzy są w Kościele, jak i tych którzy się od niego oddalili, zachęcił Franciszek biskupów z całego świata.

W Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego Papież spotkał się ze 108. hierarchami, którzy w ubiegłym roku przyjęli święcenia biskupie. Uczestniczą oni w Rzymie w kursie zorganizowanym przez Kongregacje ds. Biskupów i dla Kościołów Wschodnich.

Ojciec Święty przypomniał, że biskupi muszą być gotowi do oddania życia za swe owce. W praktyce, jak podkreślił, oznacza to bycie blisko ludzi niezależnie od wyzwań świata, które nieraz nas samych przerażają. Franciszek wymienił tu m.in. globalizację, epokowe zjawisko migracji, krótkowzroczną i rabunkową gospodarkę dobrami naturalnymi, zagubienie młodzieży i samotność ludzi starszych. Wskazał, że zadaniem biskupa jest pełne radości głoszenie Ewangelii i poszukiwanie tych, którzy odeszli.

„Niektórzy oddalili się rozczarowani obietnicami wiary lub też dlatego, że droga do ich osiągnięcia wydawała się zbyt wymagająca. Wielu odeszło trzaskając drzwiami, wyrzucając nam nasze słabości i próbując, nie do końca skutecznie, przekonać samych siebie, że dali się zwieść nadziei, która okazała się złudna. Bądźcie biskupami zdolnymi wejść im w drogę; stańcie się na pierwszy rzut oka zagubionymi wędrowcami, pytając ich, co wydarzyło się w Jerozolimie ich życia, i dyskretnie pozwólcie dać upust ich oziębłym sercom. Nie gorszcie się ich bólem i rozczarowaniami. Traćcie czas, by spotkać ich na drodze do Emaus. Używajcie słów, które odsłonią im to, co wciąż są w stanie dostrzec: potencjał zawarty w ich własnych rozczarowaniach. Bardziej niż słowami ogrzewajcie ich serca pokornym słuchaniem nastawionym na ich dobro, tak by otworzyli swe oczy i mogli zmienić kurs, i wrócić do Tego od którego się oddalili” – powiedział Papież.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama