Rocznica publikacji encykliki Humanae Vitae

Dokładnie 47 lat temu, 25 lipca 1968 r. została opublikowana encyklika bł. Papieża Pawła VI Humanae vitae. Dotyczyła ona nauczania na temat małżeństwa, otwartości na życie oraz odpowiedzialnego ojcostwa i macierzyństwa.

Z perspektywy prawie półwiecza możemy dziś śmiało powiedzieć, że był to jeden z najważniejszych, profetycznych dokumentów Kościoła naszych czasów. O jego znaczeniu, także w kontekście zbliżającego się Synodu o rodzinie, mówi biskup pomocniczy diecezji mediolańskiej Paolo Martinelli.

„Jest to także dzisiaj tekst nadzwyczaj aktualny ze względu na kryzys antropologiczny, w którym często znajduje się człowiek, a także w odniesieniu do kwestii uczuć, małżeństwa i rodziny. Myślę tu przede wszystkim o tym, co dzieje się na Zachodzie i w ogóle w tej dyskusji, którą Kościół prowadzi wokół rodziny, zwłaszcza w obliczu zbliżającego się Synodu Biskupów. Papież Franciszek w czasie podróży na Filipiny mówił dziennikarzom, którzy go o to pytali, o ogromnej aktualności profetycznej tego tekstu, zwłaszcza dlatego, że szedł on przeciwko pewnym trendom ideologicznym neomaltuzjanizmu, który chciał sprawować kontrolę nad rodzeniem i rozwojem człowieka. Jednak w tym kontekście Papież Paweł VI zanalizował dogłębnie problem w perspektywie antropologicznej, w perspektywie wolności i odpowiedzialności, które ludzie muszą mieć w odniesieniu do własnego życia oraz życia innych” – powiedział bp Martinelli.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama