Papież: Kościół stanowczo potępia antysemityzm

Deklaracja II Soboru Watykańskiego „Nostra aetate” stanowi definitywne potwierdzenie judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz stanowcze odrzucenie antysemityzmu – powiedział Franciszek, przyjmując na audiencji uczestników międzynarodowego kongresu zorganizowanego w Rzymie przez Międzynarodową Radę Chrześcijan i Żydów.

Właśnie w świetle 50. rocznicy opublikowania tego epokowego dokumentu omawiają oni przeszłość, teraźniejszość i przyszłość relacji wzajemnych.

Franciszek przypomniał, że Żydzi obecni są w Rzymie od czasów Machabeuszy, zaś chrześcijanie i wyznawcy judaizmu żyją już razem od niemal 2 tysięcy lat, chociaż relacje te na przestrzeni dziejów nie były wolne od napięć. Prawdziwy dialog mógł się  rozpocząć dopiero wraz z promulgowaniem przed pięćdziesięciu laty deklaracji II Soboru Watykańskiego o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”. „Dokument ten stanowi ostateczne «tak» dla żydowskich korzeni chrześcijaństwa i nieodwołalne «nie» dla antysemityzmu” - stwierdził papież.

Ojciec święty wskazał na obfite, osiągnięte w tym okresie owoce dialogu katolicko-żydowskiego. Pozwolił on, aby nieufność i pycha ustąpiły miejsca ufności i braterstwu. „Nie jesteśmy już obcymi, ale przyjaciółmi, braćmi i siostrami. Pomimo naszych różnych perspektyw wyznajemy jednego Boga, Stwórcę wszechświata i Pana historii. A On, w swej nieskończonej dobroci i mądrości zawsze błogosławi nasze zaangażowanie w dialog” - powiedział Franciszek.

Deklaracja „Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich została ogłoszona przez ojców Soboru Watykańskiego II 28 października 1965 r. Zmieniła ona w zasadniczy sposób podejście Kościoła katolickiego do tych religii i wyznaczyła perspektywy dialogu międzyreligijnego. Deklaracja ta stała się jednym z najlepiej odebranych przez opinię światową dokumentów soborowych.

Szczególnie wiele miejsca poświęca deklaracja Żydom, zwracając uwagę na więź, którą lud Nowego Testamentu zespolony jest duchowo z plemieniem Abrahama, a Kościół za pośrednictwem tego ludu otrzymał objawienie Starego Testamentu i „karmi się korzeniem dobrej oliwki, w którą wszczepione zostały gałązki dziczki oliwnej narodów”.

Sobór zdejmuje odium z całego narodu żydowskiego, jako winnego śmierci Jezusa. W deklaracji znalazły się też słowa, na które czekało wielu Żydów: „Kościół, który potępia wszelkie prześladowania, przeciw jakimkolwiek ludziom zwrócone, pomnąc na wspólne z Żydami dziedzictwo, opłakuje - nie z pobudek politycznych, ale pod wpływem religijnej miłości ewangelicznej - akty nienawiści, prześladowania, przejawy antysemityzmu, które kiedykolwiek i przez kogokolwiek kierowane były przeciw Żydom”.

Gdyby te słowa nie padły, nie byłoby dialogu katolicko-judaistycznego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JUDAIZM, ŻYDZI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • sceptyk
  30.06.2015 14:41
  Tak tak ladne bajki czytam, tylko ze ci mieniacy sie katolikami "pierwszej wody" nienawidza - i nie tylko Zydow a w tym nie przeszkadza im opinia episkopatu - jaka by nie byla.
  Kosciol zawsze bedzie mial z tym problem jak z tolerancja obecnie tego co niekatolickie, 'nienaturalne' itp.
  To tak samo pozorowana akcja jak rzekoma ostra walka z pedofilia o ktorej czytalem tu niedawno...
 • DNA
  30.06.2015 15:10
  A akty nienawiści, prześladowania, przejawy antypolonizmu czy antykatolicyzmu, które kiedykolwiek i przez kogokolwiek kierowane były przez Żydów przeciw Polakom lub innym narodom czy wyznaniom, kiedy zostaną potępione? To naród wybrany nie uznaje Chrystusa czyli sam jest antysemicki.
 • JAQ
  30.06.2015 15:56
  „Modlitwa Pańska” w kontekście mentalności
  żydowskich adresatów Ewangelii Mateusza
  http://www.zawadzki.archidiecezja.wroc.pl/dokumenty/ruckiojczenasz.pdf
 • Stanisław_Miłosz
  30.06.2015 16:15
  Eh, ta polityka ... Nawet papież nie może szczerze powiedzieć co myśli. Oczywiście powiedzieć nie potępiając ludzi, lecz ze złej mentalności złe czyny.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.