Jezus zbliża pokolenia i jednoczy rodziny

Rodzina chrześcijańska jest misyjna: głosi światu miłość Boga. Rozważanie na Anioł Pański w Niedzielę Świętej Rodziny.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry

W tę pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniem, gdy jesteśmy wciąż zanurzeni w radosnej atmosferze świąt, Kościół zaprasza nas do kontemplacji Świętej Rodziny z Nazaretu. Ewangelia przedstawia nam dziś Matkę Bożą i św. Józefa w chwili gdy czterdzieści dnia po narodzeniu Jezusa, udali się do świątyni w Jerozolimie. Czynili to w religijnymi posłuszeństwie wobec Prawa Mojżeszowego, nakazującym aby pierworodnego syna ofiarować Panu (por. Łk 2,22- 24).

Możemy sobie wyobrazić tę małą rodzinę, pośród tak wielu ludzi, na wielkich dziedzińcach Świątyni. Nie rzuca się w oczy, niczym nie wyróżnia się ... A mimo to nie pozostaje niezauważona! Dwoje starców, Symeon i Anna, poruszeni Duchem Święty, podchodzą i zaczynają chwalić Boga za to Dziecię, w którym rozpoznali Mesjasza, światło i zbawienie ludu Izraela (por. Łk 2,22- 38). Jest wydarzenie proste, ale bogate prorocko: spotkanie młodej pary pełnej radości i wiary ze względu na łaski Pana i dwojga starców również pełnych radości i wiary z powodu działania Ducha Świętego. Kto sprawa, że się spotykają? Jezus. Jezus sprawia, że się spotykają starzy i młodzie. Jezus jest tym, który zbliża różne pokolenia. Jest źródłem tej miłości, która jednoczy rodziny i osoby, pokonując wszelką nieufność, wszelką izolację, każdy dystans. To każe nam myśleć także o dziadkach: jak ważna jest ich obecność! Jak cenna jest ich rola w rodzinie i w społeczeństwie! Dobre relacje między młodych i starszymi ma decydujące znaczenie dla rozwoju wspólnoty świeckiej i kościelnej. I patrząc na tych dwoje starców, tych dwoje dziadków - Symeona i Annę - pozdrawiamy stąd, oklaskami, wszystkich dziadków i babcie świata.

Przesłanie jakie przekazuje Święta Rodzina jest przede wszystkim przesłaniem wiary. W życiu rodzinnym Maryi i Józefa Bóg jest naprawdę w centrum, i to w osobie Jezusa. Dlatego Święta Rodzina z Nazaretu jest święta: ponieważ koncentruje się na Jezusie.

Gdy rodzice i dzieci razem oddychają tym klimatem wiary, to mają energię, która pozwala im stawić czoła także i trudnym próbom również trudnym, jak ukazuje doświadczenie Świętej Rodziny, na przykład w dramatycznym wydarzeniu ucieczki do Egiptu.

Dzieciątko Jezus wraz ze swoją Matką, Maryją i świętym Józefem są bardzo prostym, ale przejrzystym obrazem rodziny. Promieniujące od niej światło jest światłem miłosierdzia i zbawienia dla całego świata, światłem prawdy dla każdego człowieka, dla rodziny ludzkiej i dla poszczególnych rodzin. To światło, które pochodzi od Świętej Rodziny zachęca nas do ofiarowania ludzkiego ciepła w tych rodzinnych sytuacjach, w których, z różnych powodów, brakuje pokoju, brakuje harmonii i przebaczenia. Niech nie zabraknie naszej konkretnej solidarność, zwłaszcza wobec rodzin, które przeżywają najtrudniejsze sytuacje z powodu chorób, braku pracy, dyskryminacji, konieczności emigracji ... W tym momencie zatrzymajmy się trochę, aby cicho pomodlić się za wszystkie rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji, czy to z powodu ciężaru choroby, brak zatrudnienia, dyskryminacji, konieczności emigracji, czy to z powodu trudności, żeby się zrozumieć, czy też braku jedności. Pomódlmy się w milczeniu za te wszystkie rodziny ... (Zdrowaś Mario ..).

Powierzamy Maryi, Królowej i Matce Rodziny wszystkie rodziny świata, aby mogły żyć w wierze, zgodzie, wzajemnej pomocy, i o to proszę dla ich o macierzyńską ochronę dla nich Tej, która była matką i córką swego Syna.

Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty powierzył modlitwom wiernych pasażerów samolotu AirAsia, który zaginął w na trasie między Indonezją a Singapurem a także statków, które uległy katastrofie na Morzu Jońskim.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAPIEŻ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg