Ubogi jest wyróżniany przez Pana

Ewangelizacyjną wartość troski o ubogich wskazał Papież, spotykając się z przybyłą z Lyonu delegacją towarzystwa Przyjaciół Gabriela Rosset i założonego przez niego Foyer Notre-Dame de Sans-Abris – „Ogniska Matki Bożej Bezdomnych”.

Ten zmarły przed 40 laty świecki Francuz zapoczątkował je w 1950 r., zakładając pierwszą z serii „ogrzewalni” nocujących bezdomnych. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że kontynuatorzy tego dzieła zajmują się ludźmi, którzy są głodni i nie mają dachu nad głową, a społeczeństwo ich odrzuca, nie daje im pracy i odmawia godności. Jak zauważył, sługa Boży Gabriel Rosset umiał słuchać wołania ubogich i na nie odpowiadać. A jest to wołanie samego cierpiącego Chrystusa.

„W ludziach, którym służycie, dotykacie Jego ran i leczycie je – mówił Papież. – Równocześnie otrzymujecie od nich głęboką naukę, ponieważ poprzez nich spotykacie Jezusa. Ubodzy ewangelizują nas, głoszą nam zawsze Ewangelię, przekazują nam w tajemniczy sposób mądrość Bożą. Dzisiejszy świat ma pilną potrzebę takiego świadectwa Bożego miłosierdzia. Dziś, kiedy osobę ludzką często odrzuca się jako niepotrzebną, bo nie przynosi zysku, Bóg – przeciwnie – uznaje w niej zawsze szlachetną godność umiłowanego dziecka. Osoba ma zawsze uprzywilejowane miejsce w Jego sercu. Ubogi jest wyróżniany przez Pana, stoi w centrum Ewangelii”.

Franciszek podkreślił, że to świadectwo miłosierdzia niesie ubogim nową nadzieję i przywraca im godność.

„Nie ma piękniejszego środka, by głosić dzisiaj światu radość Ewangelii. Opcja na rzecz tych, którzy są ostatnimi, których społeczeństwo odrzuca i odkłada na bok, jest znakiem, jaki możemy dawać zawsze. Znakiem dającym wymowne świadectwo o Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał. Jest znakiem sakramentalnym” – powiedział Ojciec Święty.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.