Zakończony 10 grudnia w Rzymie synod Kościoła syryjskokatolickiego wystosował apel do przywódców politycznych wielkich mocarstw oraz Iraku. Biskupi tego obrządku wzywają do jak najszybszego uwolnienia Mosulu i równiny Niniwy z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego, aby uchodźcy mogli bezpiecznie powrócić na swe ziemie i żyć tam w pokoju.
Dodajmy, że są to tereny zamieszkiwane od wieków przez rodzime wspólnoty chrześcijańskie różnych wyznań i obrządków, w tym także przez katolików tradycji antiocheńskiej.
W wydanym na zakończenie synodu dokumencie wyrażono też zadowolenie z deklaracji wydanej w zeszłym tygodniu przez uczestników międzynarodowej konferencji o terroryzmie na muzułmańskim uniwersytecie Al-Azhar w Kairze. Opowiedziała się ona za ochroną praw chrześcijan w krajach arabskich i ich współistnieniem z muzułmanami. Biskupi syryjskokatoliccy domagają się jednak, by rządy wspomnianych krajów wyrażone tam zasady wprowadziły w życie swojej polityce względem mniejszości. Również w edukacji winno się zadbać o usunięcie z treści nauczania ataków na wspólnoty niemuzułmańskie.
Ponadto synod Kościoła syryjskokatolickiego opowiedział się za prawem Palestyńczyków do własnego państwa. Powiadomił też o utworzeniu komisji dialogu ekumenicznego z prawosławnymi należącymi do tej samej tradycji antiocheńskiej i poparł propozycję wspólnej dla wszystkich chrześcijan daty Wielkanocy, przypomnianą ostatnio przez patriarchę koptyjskiego.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.