Prezydent Mozambiku w Watykanie

Kościół przyczynia się w tym kraju do umacniania pokoju i pojednania po latach wojny domowej.

Na specjalnej audiencji Ojciec Święty przyjął prezydenta Mozambiku Armando Emilio Guebuzę. Polityk ten przebywa w Italii celem wzmocnienia współpracy gospodarczej, zwłaszcza w dziedzinie eksploatacji złóż gazu ziemnego, niedawno odkrytych w jego ojczyźnie przez włoski koncern ENI. W Watykanie, oprócz dwudziestominutowej audiencji u Franciszka, prezydent Guebuza odwiedził także Sekretariat Stanu.

W czasie rozmów zwrócono uwagę na dobre relacje łączące Stolicę Apostolską z Mozambikiem. Wskazano w tym kontekście na wkład Kościoła w rozwój tego afrykańskiego kraju, będącego dawną kolonią portugalską. Szczególną rolę katolickie instytucje odgrywają tam w dziedzinie edukacji i ochrony zdrowia. Kościół przyczynia się także do umacniania pokoju i pojednania po latach wojny domowej. Gdy chodzi o kwestie międzynarodowe, omówiono sprawę rozbrojenia oraz walki z ubóstwem i nierównościami społecznymi. Problem ubóstwa symbolicznie był obecny także podczas spotkania z Papieżem. Prezydent Mozambiku otrzymał od niego w darze medal św. Marcina. Było to dla Franciszka okazją do przypomnienia słynnej sceny z życia tego świętego, gdy podarował on ubogiemu połowę swego żołnierskiego płaszcza.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.