130 metrów pod ziemią, na III poziomie kopalni, w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice, powstała kaplica św. Jana Pawła II.
Nową, multimedialną kaplicę, udostępnioną zwiedzającym kopalnię przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, 21 listopada poświęcił kard. Stanisław Dziwisz. W jej wystroju uwagę przyciągają trzy solne bryły, które sprawiają wrażenie, że unoszą się nad ziemią. Choć tak naprawdę, z uwagi na podatność halitu, czyli soli kamiennej, na rozpuszczanie pod wpływem wilgotnego powietrza, bryły wykonane zostały ze specjalnego tworzywa wiernie oddającego wygląd kryształów soli.
Pierwsza z brył tworzy mensę ołtarzową, druga jest elementem kompozycyjnym, a trzecia składa się z czterech ruchomych części, które po rozsunięciu tworzą świetlny krzyż. Pojawia się on w kulminacyjnym momencie multimedialnego spektaklu "Na początku było słowo" według Ewangelii św. Jana.
Kaplica została tak zaprojektowana, aby motywem przewodnim stały się słowa ojca świętego. Animacje w formie projekcji wielkoformatowej wykorzystują więc fragmenty homilii papieża (i to w sześciu wersjach językowych!), a współbrzmiąca z obrazem muzyka, świetlna iluminacja i efekty laserowe współtworzą całość, oddziałując na zmysły i emocje widza. Co najważniejsze, głosu Jana Pawła II możemy słuchać z tzw. sound showerów.
- Kaplica św. Jana Pawła II posiada wystrój na miarę XXI wieku. Oddając ducha naszych czasów, wpisuje się w wielowiekową tradycję urządzania kaplic w kopalni - zauważa prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich.
Św. Jan Paweł II nieprzypadkowo jest patronem kaplicy - świat ludzi pracy był mu przecież bardzo bliski i w różnych kazaniach oraz rozważaniach poświęcił pracy wiele miejsca, apelując o godne traktowanie pracowników oraz ich sprawiedliwe wynagradzanie.
Warto dodać, że w wielickiej kopalni przez siedem wieków pracowało wiele pokoleń górników, a Karol Wojtyła solny świat odwiedził trzy razy - w 1930, 1936 oraz w 1971 r. Dziś do jego duchowego testamentu, dotyczącego ponadczasowych wartości, mogą wracać turyści i pielgrzymi z całego świata.
O świętym patronie kaplicy przypomina karta z makularza - dziennika konklawe kard. Wojtyły z pierwszym jego podpisem jako papieża Jana Pawła II. Dokument ten został udostępniony przez krakowską kurię i można go zobaczyć w gablocie po lewej stronie ołtarza, na wprost wejścia.
Kaplica, która prawdopodobnie jest najgłębiej na świecie położoną świątynią poświęconą papieżowi, zostanie włączona do szlaku pielgrzymkowego "Szczęść, Boże" i będą się tu odbywały uroczystości lokalne oraz ponadregionalne, m.in. związane z Janem Pawłem II. Opiekować się nią będzie kapelan kopalni, czyli o. Ludwik Kurowski.
Autorem aranżacji wystroju wnętrza i multimediów jest artysta plastyk Aleksander Janicki, a autorem technologii multimediów - Maciej Dziadowiec.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.