Papież spotkał się ze skautami

O konieczności dawania chrześcijańskiego świadectwa we współczesnym społeczeństwie mówił Papież do siedmiu tysięcy włoskich skautów. Franciszek spotkał się z nimi w Auli Pawła VI z okazji 60. rocznicy powstania Ruchu Dorosłych Włoskich Skautów Katolickich.

Ojciec Święty podkreślił, że ich zaangażowanie w życie Kościoła i społeczeństwa wypływa ze świadomości zobowiązań wynikających z sakramentów Chrztu i Bierzmowania. Podziękował im, za zaangażowanie apostolskie i dawanie świadectwa takim wartościom jak lojalność, braterstwo, miłość Boga i bliźniego. Wskazał włoskim skautom potrójną drogę zaangażowania: rodzinę, ochronę stworzenia i zaangażowanie w życie miasta.

„Wszystkie powołania stawiają pierwsze kroki w rodzinie i noszą jej znamię przez całe życie – powiedział Papież. – Dla ruchu takiego jak wasz, opartego na stałej formacji i opcji edukacyjnej, ważnym jest potwierdzenie tego, że wychowanie w rodzinie stanowi priorytet. Dla was, chrześcijańskich rodziców, misja wychowawcza znajduje swe specyficzne źródło w sakramencie małżeństwa, a więc zadanie wychowania dzieci stanowi prawdziwą posługę w Kościele. Nie tylko jednak rodzice względem dzieci, ale i dzieci względem rodzeństwa i samych rodziców mają pewne zadanie wychowawcze, którym jest wzajemne wspieranie się w wierze i w dobru. Niekiedy zdarza się, że dziecko dzięki swej miłości i prostocie jest w stanie reanimować całą rodzinę. Dialog między małżonkami, wzajemne słuchanie się i wymiana poglądów są zasadniczymi elementami do tego, by rodzina mogła być spokojna i dawać życie”.

Mówiąc o konieczność odpowiedzialnego zaangażowania się w ochronę stworzenia Franciszek podkreślił, że przejawia się to m.in. przez walkę z marnotrawstwem w społeczeństwie, które wyrzuca rzeczy, jakie mogłoby zostać jeszcze wykorzystane lub przekazane potrzebującym. Wskazał, że skauci mogą stawać się w miastach, gdzie żyją, zaczynem budowania dobra wspólnego.

„Bardzo ważna jest umiejętność proponowania z radością wartości ewangelicznych w lojalnym i otwartym dialogu z różnymi wymiarami kultury i społeczeństwa. W coraz bardziej zróżnicowanym i wielokulturowym społeczeństwie możecie z prostotą i pokorą dawać świadectwo miłości Jezusa do każdego człowieka” – podkreślił Papież na spotkaniu z włoskimi skautami.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.