Ważne zmiany w Kurii Rzymskiej

Papież Franciszek dokonał w sobotę kolejnych zmian personalnych w Kurii Rzymskiej. W Sekretariacie Stanu nowym sekretarzem do spraw stosunków z państwami, czyli szefem watykańskiej dyplomacji, został angielski arcybiskup Paul Richard Gallagher.

Dotychczasowy prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, 66-letni kard. Raymond Leo Burke otrzymał honorową funkcję patrona Suwerennego Zakonu Kawalerów Maltańskich. Będzie przedstawicielem Ojca Świętego przy zakonie, który jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego, a jednocześnie instytucją kościelną szczególnie zaangażowaną na polu humanitarnym. Ten amerykański hierarcha stał na czele sądu najwyższego Kościoła katolickiego od 2008 r. Wcześniej był m.in. metropolitą Saint Louis.

Jego następcą na stanowisku prefekta Trybunału został 62-letni Francuz, abp Dominique Mamberti, dotychczasowy (od 2006 r.) sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Tę ostatnią funkcję szefa watykańskiej dyplomacji obejmie 60-letni Anglik, abp Paul Richard Gallagher, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Australii, wcześniej reprezentujący papieża w Burundi i Gwatemali.

«« | « | 1 | » | »»
 • z Pomorza
  09.11.2014 12:18
  A tak głośno wyśmiewaliście zaniepokojonych Kaszubów, gdy martwili się wyrugowaniem z Watykanu pozdrowienia "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus", na rzecz "Dzień Dobry".
  Kaszubi pamiętają, że "Dzień dobry" mówiono za Bismarcka w czasie Kultur Kampfu i pamiętają, czemu to miało służyć.
  Chwaliliście "dzień dobry" i oto macie już pierwsze owoce...
 • Benek
  09.11.2014 14:29
  Ciekawe jak teraz czują się te osoby,które po wyborze papieża Franciszka przepowiadały nadejście "wiosny w kościele"?.Owszem wiosna nadeszła,ale dla osób nie przestrzegajacych w pełni przykazań,czego najlepszym przykładem jest właśnie pozbawienie stanowiska kard.Burkea i to w wieku zaledwie 66 lat!
 • do GN - ale ubaw :-)
  09.11.2014 17:07
  Ponieważ tygodnik GN, uważany za gazetę fundamentalistyczną, zamknięty na świat, jak kard. Burke, czy abp Gądecki, nie może wprost krytykować papieża, za to udostępnia forum do tej krytyki. Niezła to konstrukcja dziennikarska - winszuję.
  Ks. Jaklewicz b. delikatnie krytykuje Synod.
  Ciekawy jestem, gdy przyjdzie następny Synod i mogą zapaść decyzje nie pomyśli fundamentalistów w kwestiach rozwodników, osób homoseksualnych czy innych odrzuconych dotychczas przez Kościół, co tygodnik będzie miał do powiedzenia, stworzy może religijną grupę opozycyjna wobec Franciszka na wzór lefebrystów, czy pogodzi się ze zmianami?
  A zmiany są potrzebne, w tym obrzydliwy język wykluczania ludzi wierzących, tylko dlatego, że ich sytuacja życiowa stała się odmienna od kościelnej ortodoksji.
  Tak się składa, że Kościół, ten nieprzychylny musiał nadrabiać zacofanie i zaległości cywilizacyjne.
  Jeśli ortodoksi w potępianiu obecnego papieża powołują się nie tylko na Tradycję, ale na świadome działanie Boga, to miejcie pretensje wyłącznie do Stwórcy, że pozwolił na wybór kard. Bergoglio.
  Ten papież nie pojawił się znikąd, został wybrany na konklawe!
 • aza
  09.11.2014 23:25
  A ja myślę ,że będzie jak z postnymi potrawami w Wigilię prawo kanoniczne nie nakazuje postu ,a i tak wszyscy poszczą
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.