Moskwa : Film o Janie Pawle II

Wczoraj wieczorem w Centralnym Domu Pracowników Sztuki w Moskwie odbyła się projekcja filmu Tamary Elżbiety Jakżyny o św. Janie Pawle II.

Nosi on tytuł: „Papież, który nie umarł”. Na Festiwalu Filmów Niezależnych w 2014 r. uzyskał nagrodę Związku Dziennikarzy Polskich. Według wielu recenzentów jest to jeden z najlepszych filmów o Papieżu Polaku.

Tamara Elżbieta Jakżyna, członek Związku Filmowców Rosji, Akademii Sztuki Filmowej „Nike” oraz Europejskiego Stowarzyszenia Kultury nakręciła pierwszy i jak do tej pory jedyny rosyjski film o Papieżu z Polski. Kilka lat temu pojawiła się pierwsza część, na którą złożyły się uzyskane bezpłatnie materiały filmowe z całego świata. Druga część jest tryptykiem, w którym sylwetka św. Jana Pawła II przedstawiona została we wspomnieniach Polaków, Rosjan, Włochów i przedstawicieli innych narodów, którzy w różnych momentach kontaktowali się bezpośrednio z Janem Pawłem II.

Po projekcji reżyserka podzieliła się z publicznością wrażeniami i trudnościami, jakie miała w trakcie kręcenia filmu. Duży problem stanowił brak funduszy, ale podkreśliła ona, że nie prosiła o pieniądze Polaków, którzy by ich nie poskąpili, gdyż chciała uniknąć zarzutu, że nakręciła film na zamówienie Polski; tymczasem zrobiła to „jedynie na zamówienie swojego serca”. 

Wczoraj w Rosji obchodzono Dzień Jedności Narodowej. W centrum Moskwy odbywały się parady i mitingi, a dosłownie kilkaset metrów od tych miejsc wyświetlano film o Papieżu Polaku, który jako pielgrzym pokoju przestrzegał, że „rozwój i dobrobyt państw dużych nie może odbywać się kosztem innych mniejszych państw i narodów”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama