Papież przyjął "Babcie z Plaza de Mayo"

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji Estelę de Carlotto. Jest ona przewodniczącą argentyńskiego stowarzyszenia „Babcie z Plaza de Mayo”.

W spotkaniu uczestniczył także jej odnaleziony po latach wnuk, Ignacio Guido Montoya Carlotto. W sumie w prywatnej audiencji wzięło udział 18 członków rodzinny Carlotto. Papież otrzymał od nich w darze charakterystyczny szal noszony przez „Babcie z Plaza de Mayo”. Spotkanie trwało pół godziny.

W czasie, gdy Argentyną rządziła junta (1976-1983) w więzieniach znalazło się wiele osób. Nie tylko partyzanci, także ludzie podejrzani o sympatię wobec politycznych przeciwników dyktatury. Także kobiety ciężarne. Stowarzyszenie stawiało sobie za cel odnalezienie dzieci urodzonych w więzieniach, które - po zafałszowaniu pochodzenia - zostały odebrane matkom i oddane do adopcji.

W dniu 14 września 2011 roku stowarzyszenie Babć z Plaza de Mayo otrzymało pokojową nagrodę UNESCO im. Felixa Houphouet-Boigny. W tym samym roku na podstawie historii Esteli de Carlotto powstał film pt. Verdades verdaderas, la vida de Estela. Dopiero w tym roku, po 35 latach poszukiwań, dzięki testom DNA odnalazła ona swego wnuka Ignacio Guido Montoya Carlotto.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama