Po raz pierwszy "święty"

Kraków świętował liturgiczne wspomnienie swojego dawnego metropolity, a później papieża - Jana Pawła II.

Kulminacją trwających od kilku dni uroczystości odpustowych w krakowskim sanktuarium św. Jana była uroczysta Msza św., której w dniu liturgicznego wspomnienia papieża Polaka przewodniczył jego wieloletni sekretarz a dziś metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Wzięli w niej udział biskupi archidiecezji krakowskiej oraz setki przybyłych kapłanów.

Pozdrawiając pielgrzymów, kard. S. Dziwisz przypomniał, że data uroczystości nie jest przypadkowa - to dzień, w którym Jan Paweł II w 1978 roku zainaugurował swój pontyfikat. - To właśnie w tym dniu skierował do wszystkich słowa: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!"- mówił na wstępie metropolita.

W homilii kardynał przypomniał, że wszyscy należymy do pokolenia, które na drodze wiary miało i dalej ma za przewodnika świętego Jana Pawła II. - Starsi pamiętają go jeszcze jako biskupa w Krakowie, gdzie w konfrontacji z ideologią, w której nie było miejsca dla Boga, dorastał do podjęcia służby wszystkim chrześcijanom, i uczył się szerokiego i głębokiego spojrzenia na sprawy człowieka, lekceważonego także przez ówczesny system. Drugim etapem naszego spotkania z Karolem Wojtyłą była Jego papieska posługa, w której przez prawie 27 lat towarzyszyły nam jego osoba i gesty, jego nauczanie i jego decyzje. Teraz rozpoczął się czas jego duchowej i jeszcze głębszej obecności w życiu Kościoła - podkreślał.

Nawiązując do zakończonego niedawno synodu biskupów, kardynał przypomniał, że Jan Paweł II zasłużył sobie na miano papieża rodziny, wnosząc ogromny wkład w refleksję Kościoła nad małżeństwem i rodziną. - Jan Paweł II zasłużył sobie również na tytuł papieża młodych oraz papieża Światowych Dni Młodzieży, bo to jemu zawdzięczamy tę jedną z najbardziej trafnych inicjatyw duszpasterskich. Jemu zawdzięczamy, że kolejny Światowy Dzień Młodzieży zagości w Krakowie i w Polsce za dwa lata - podkreślał hierarcha.

Po raz pierwszy "święty"   Miłosz Kluba /Foto Gość Medytację przy Ołtarzu Pokoju poprowadził bp Jan Szkodoń Zwracając się do licznie zebranych księży, kard. Stanisław Dziwisz przekonywał, że Jan Paweł II "może i powinien nas inspirować do twórczej służby w Kościele, do stawiania czoła nowym wyzwaniom, przed jakimi stajemy w dzisiejszym świecie, w dzisiejszej Polsce".

Wcześniej kapłani wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu adoracji w ustawionym wczoraj w sanktuarium na Białych Morzach ołtarzu "Donum Caritas et Pax". Medytację, również nawiązującą do tajemnicy powołania, prowadził bp Jan Szkodoń.

Adoracja Najświętszego Sakramentu, której intencją jest modlitwa o pokój na świecie, będzie trwała w Centrum "Nie lękajcie się!" do 11 listopada (codziennie od 8.45 do 16.45, a w niedzielę od 13.30 do 16.45). Następnie ołtarz trafi do Jamuskro w Afryce - trzeciego ośrodka modlitwy w intencji pokoju, powstającego w ramach inicjatywy idei "12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju".

- Inspiracja dla tego ołtarza była zaczerpnięta z Całunu Turyńskiego, który jest zwierciadłem ewangelii - wyjaśnia Mariusz Drapikowski, gdański artysta, twórca ołtarza "Donum Caritas et Pax". - Ta twarz, te ręce, te nogi, ten bok - całe to ciało przemawia, ono samo jest słowem, którego możemy słuchać w milczeniu - dodaje.

Dzień, w którym po raz pierwszy w liturgii wspominano Jana Pawła II jako świętego, Kraków uczcił także biciem dzwonu Zygmunta, którego dźwięk rozległ się nad Starym Miastem kwadrans po 17.00.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama