Papież Franciszek odwiedzi Armenię w marcu 2015 roku – oświadczył 24 września w Eczmiadzynie bp Arszak Chaczatrian, kanclerz kurii patriarszej.
Zaznaczył, że będzie to wizyta zarówno kościelna, jak i państwowa, a jednym z głównych jej punktów będzie modlitwa dla uczczenia ofiar ludobójstwa Ormian, którego setna rocznica przypada w kwietniu przyszłego roku. Wiadomości tej nie potwierdził dyrektor Biura Prasowego Stoicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI. Zapewnił, że Ojciec Święty "nie ma w swych planach na przyszły rok podróży do Armenii". Zdaniem hierarchy stosunki między Ormiańskim Kościołem Apostolskim a Watykanem są obecnie bardzo ciepłe, a przyszłoroczna podróż papieża do Armenii będzie „kamieniem węgielnym na drodze do dalszego ich pogłębienia”. Biskup przypomniał, że poprzedni papież Jan Paweł II uznał ludobójstwo dokonane w 1915 na Ormianach i podkreślił, że Franciszek ma podobne podejście do tej sprawy.
41-letni hierarcha podsumował również wyniki V Ormiańskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Kościelnych, które obradowało w duchowej stolicy tego kraju – Eczmiadzynie w dniach 18-21 września. Podkreślił, że głównym omawianym tam zagadnieniem była organizacja całorocznych obchodów 100. rocznicy ludobójstwa. Dodał, że najwyższe władze Kościoła zamierzają zorganizować 18 takich wydarzeń, z których dwa – błogosławieństwo Świętego Krzyżma i kanonizacja ofiar ludobójstwa – włączono do wykazu przedsięwzięć, które odbędą się na szczeblu państwowym.
„Oczekuje się, że katolikos wszystkich Ormian Garegin II weźmie udział w wydarzeniach międzyreligijnych, które będą organizowane w miastach z dużymi skupiskami Ormian, takich jak Waszyngton, Tebriz (w Iranie) czy Moskwa, jak również w ośrodkach religijnych bratnich Kościołów” – zapowiedział kanclerz kurii patriarszej.
Jednocześnie uchylił się on od oceny stopnia prawdopodobieństwa przywrócenia patriarchatu Cylicji w Sisie [obecnie jest to miasto Kozan z południowej Turcji – KAI], zaznaczając jedynie, że Eczmiadzyn będzie się ze wszystkich sił udzielał poparcia tej inicjatywie.
W dniach 25-27 września 2001 przebywał w Armenii św. Jan Paweł II z okazji 1700. rocznicy ogłoszenia chrześcijaństwa religią państwową w tym kraju.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.