Módlmy się za Synod Biskupów

28 września będzie w całym Kościele dniem modlitwy za III Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów. Poinformował o tym sekretariat Synodu.

Inicjatywa poprzedzi o tydzień rozpoczęcie obrad, które odbędą się w Rzymie w dniach od 5 do 19 października i będą poświęcone wyzwaniom duszpasterskim związanym z rodziną w kontekście nowej ewangelizacji.

Sekretariat Synodu Biskupów zachęca Kościoły partykularne, parafie i wspólnoty zakonne do modlitwy w tej intencji nie tylko w ostatnią niedzielę września, ale i w inne dni poprzedzające obrady oraz w trakcie trwania zgromadzenia. W Rzymie takie modlitwy będą prowadzone w Bazylice Matki Bożej Większej w kaplicy Salus Populi Romani. Zapowiedziano także opublikowanie wielojęzycznych broszur pomocnych do przygotowania takich nabożeństw.

***

Zdaniem kard. Dolana nie należy się spodziewać, by Synod Biskupów dopuścił do komunii rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych. „Osobiście nie wiem, jak można wprowadzić tak radykalne zmiany, nie występując przeciwko nauczaniu Kościoła” – powiedział metropolita Nowego Jorku w wywiadzie dla portalu Cruxnow. W rozpoczynających się już za miesiąc obradach będzie on uczestniczył jako członek Sekretariatu Synodu. Ma nadzieję, że biskupi zamiast zajmować się sytuacją rozwodników, podejmą kwestię rodziny w szerszym kontekście i pokażą, jak przekonać ludzi do piękna i przygody małżeńskiej wierności i miłości.

W bardzo obszernym wywiadzie wiele miejsca poświęcono prześladowaniu chrześcijan na świecie. Kard. Timothy Dolan zauważył, że amerykańskie władze są zbyt obojętne na tę sprawę. Nadszedł już najwyższy czas, aby rząd stał się bardziej agresywny w obronie praw mniejszości religijnych – powiedział arcybiskup Nowego Jorku. Jego zdaniem również Papież powinien w większym stopniu naciskać na zwierzchników umiarkowanych muzułmanów, aby bardziej zdecydowanie odżegnywali się od postępowania ekstremistów, tak jak katoliccy biskupi w Irlandii odcinali się swego czasu do działalności IRA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama