W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zaprezentowano papieską podróż do Korei. Ks. Federico Lombardi SJ ujawnił m.in. genezę papieskiej podróży do Azji.
Jedną z głównych okoliczności tej wizyty będzie azjatyckie spotkanie młodzieży. Jak zaznaczył watykański rzecznik, chodzi o wydarzenie raczej kameralne, które zgromadzi 2 tys. młodych z niemal całego kontynentu. Oprócz tego 4 tys. osób bierze udział w krajowych dniach młodzieży. Nie jest to zatem wydarzenie porównywalne pod względem liczb z którymkolwiek ze Światowych Dni Młodzieży.
Ks. Federico Lombardi SJ ujawnił też genezę papieskiej podróży do Korei: „Kiedy Papież był w Rio de Janeiro z okazji Światowego Dnia Młodzieży, bp Lazarus You Heung-sik z Daejon, który organizował azjatycki dzień młodzieży, zebrał się w sobie i stwierdził: «Spróbuję zaprosić Papieża. Zobaczymy, co się stanie...». A wtedy Papież, który już miał w pamięci Azję jako jeden z priorytetów, uznał to za dobrą okazję, by powiedzieć «tak». Zastanowił się i odpowiedział: «Dobrze, przyjadę!». A zatem mamy tu uznanie przez Papieża dla dni młodzieży, nawet jeśli chodzi o wydarzenie azjatyckie, organizowane już po raz szósty. Pozostałe odbyły się w innych krajach kontynentu. A początki tych azjatyckich dni sięgają Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie. Biorący w nich udział młodzi Azjaci byli bardzo zadowoleni i stwierdzili: «Czemu nie zrobić czegoś takiego u nas w Azji?». Na to warto zwrócić uwagę, by zrozumieć, czym jest Azjatycki Dzień Młodzieży”.
Drugim ważnym wydarzeniem papieskiej pielgrzymki będzie beatyfikacja 124 męczenników. Jak zaznaczył ks. Lombardi, chodzi o pierwsze pokolenie chrześcijan Korei, które wyrosło z ewangelizacji prowadzonej przez świeckich. Byli to Koreańczycy, którzy przyjęli Chrystusa w Chinach dzięki zapoznaniu się z misyjnym dziełem o. Matteo Ricciego i innych jezuitów. Przyniesienie Ewangelii do Korei spotkało się nie tylko z przyjęciem, ale także z okrutnym prześladowaniem. Stąd wielu katolików w tym kraju oddało życie za wiarę, a wśród nich także owych 124 męczenników, których Franciszek wyniesie do chwały ołtarzy.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.