Peru: otwarta droga do legalizacji aborcji

"Nie zabijaj dziecka w łonie matki" - apelują do władz i społeczeństwa biskupi Peru po zatwierdzeniu w tym kraju przepisów wykonawczych ministerstwa zdrowia o tzw. aborcji terapeutycznej.

Biskupi stanowczo odrzucają normę ministerialną, która, jak piszą, „po raz pierwszy w historii Peru otwiera drogę do aborcji, czyli do zabójstwa niewinnej ludzkiej istoty”. Zwracają uwagę, że norma jest „nie tylko niemoralna, ale też niezgodna z konstytucją i nielegalna”. Według peruwiańskiej konstytucji każda osoba ludzka ma prawo do życia i przysługuje jej ono od chwili poczęcia.

W Peru „matka w ciąży i poczęte dziecko mają takie samo prawo do życia –przypomina tamtejszy episkopat. – Specjaliści wykazują, że w wyjątkowych przypadkach, kiedy zagrożone jest życie matki i dziecka, dzięki technice lekarskiej są dziś dostępne wielorakie sposoby, by oboje uchronić przed śmiercią”. Przepisy wydane przez ministerstwo zdrowia ignorują wolę większości Peruwiańczyków, którzy m.in. w masowych marszach w stołecznej Limie i innych miastach opowiedzieli się za obroną życia i odrzuceniem aborcji. Ministerialne rozporządzenie uderza w godność osoby, uzależniając jej istnienie od decyzji matki i lekarzy. Zwracając uwagę na szerzącą się w kraju przemoc, która wymaga konkretnych działań na rzecz pokoju, biskupi przypominają słowa bł. Matki Teresy, że aborcja najbardziej jest niebezpieczna dla miłości i pokoju, bo uczy przemocy. Apelują zatem do prezydenta Peru Ollanty Humali o wycofanie zatwierdzenia przepisów ministerstwa zezwalających na jej stosowanie w razie zagrożenia życia matki.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama